Naga MarketsBlok po 22 – 22 czerwca 2021: EUR/USD, GBP/USD Na głównej parze walutowej EUR/USD doszło do spadku w pierwszej części sesji, jednak zmiany nie były duże. Biorąc pod uwagę kalendarz makroekonomiczny, wdaje się, że pojawia się szansa na odreagowanie. Na taki scenariusz wskazuje choćby zachowanie indeksów akcyjnych czy też amerykańskiego rynku długu. Wczoraj opublikowano z kolei tekst wystąpienia przed Kongresem szefa FED Jerome Powella. Co ciekawe, mimo ostatnich doniesień z posiedzenia FED, sam prezes wypowiada się w dość gołębim tonie, a to może osłabić dolara po ostatnim zaskakującym komunikacie. Być może stąd wynika dobry sentyment na rynkach akcji, co może przełożyć się też na dolara.

    • Druga sesja uspokojenia na parach dolarowych

Powell będzie starał się tonować nastroje, tak aby zmniejszać obawy rynków przed nagłą zmianą w polityce monetarnej. Kluczowe mogą być odpowiedzi na pytania kongresmenów o ograniczenie programu skupu aktywów. Temat ten może osłabić dolara, gdyż także na ostatnim posiedzeniu FED nie specjalnie się do tego odnoszono.Próba odbicia

Ważne będą także kolejne odczyty, szczególnie z rynku pracy. Gorsze dane będą uspokajać sytuację i minimalizować szok po zeszło środowym posiedzeniu, tym bardziej, że droga do podwyżek stóp procentowych nadal pozostaje bardzo daleka.

eurusd

Zobacz także: Cena złota runęła! To największa tygodniowa przecena od marca 2020 roku!

Zbliża się posiedzenie BoE

Umocnienie dolara odbiło się także na GBP/USD, gdzie doszło do przełamania często respektowanej linii trendu wzrostowego. W dodatku z posiedzeniem FED, zbiegły się liczne problemy funta. Chodzi o napięcia na linii Londyn – Bruksela, ale raczej bardziej o ponowny wzrost zachorowań na koronawirusa i opóźnienie ostatniego etapu odmrażania gospodarki, mimo szybkiego tempa szczepień. Warto jednak pamiętać, że kurz po FED opada, a w tym tygodniu mamy posiedzenie Banku Anglii, który od dłuższego czasu jest dużo odważniejszy w swoich posunięciach niż jego amerykański odpowiednik.

gbpusd

Bazowy scenariusz zakłada kolejny krok ze strony BoE czyli choćby konkretne informacje o wygaszaniu programu skupu aktywów. Możliwe, że tak jak w USA pojawią się także projekcje, kiedy spodziewać się podwyżki stóp procentowych. Jeżeli zaskoczenie będzie podobne jak po FED, to kurs GBP/USD może szybko odrobić ostatnie straty.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: benefit kurs | camparic | forex konto | mercator cena akcji | kurs jsw | notowanie jsw | kurs euro usd |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here