Naga MarketsBlok po 22 – 21 września 2020: EUR/USD, GBP/USD Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła umocnienia dolara i dalsze spadki na rynkach akcyjnych. Ogólny sentyment do ryzykownych aktywów nadal pozostaje słaby, więc naturalnym krokiem jest dalsze umacniania się dolara. Głównym problemem, który włącza tzw. tryb risk-off jest niepewność co dalej z pandemią. Kwestia ta powróciła na pierwszy plan po tym jak, zgodnie z prognozami, jesień zaczyn przynosić nowe rekordy zarażeń. Jeszcze gorsze są powrotu do lockdownu jak to ma miejsce w Izraelu czy też groźby wprowadzenia ograniczeń np. w Wielkiej Brytanii.

  • Coraz większy strach na rynkach umacnia dolara
  • Głównym powodem rekordy zakażeń koronawirusem
  • Nadzieje na poprawę wiążą się z licznymi przemówieniami szefa FED

W weekend pojawiły się także doniesienia, że Korea Południowa rozważa podniesienie poziomu zagrożenia epidemicznego. Wydaje się, że jest to jedyny powód umacniania się dolara, gdyż kwestie relacji USA z Chinami, rynki nadal ignorują, mimo że tematów ostatnio przybyło (sprawa aplikacji TikTok, WeChat oraz kwestia Tajwanu).

Strach na rynku akcji wzmacnia dolara

Dodatkowe czynniki na korzyść strony podażowej na EUR/USD to także zbliżające się wybory w Stanach Zjednoczonych oraz dzisiejsze informacje z EBC o planach dokonania przeglądu programu skupu aktywów. EUR/USD traci, jednak korekta nadal nie jest wcale duża i wpisuje się w obowiązujący dotąd schemat. Pewną granica jest tutaj poziom 1,17.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Funt słaby ale to dolar rozdaje karty

W tym tygodniu kalendarz gospodarczy jest dość obfity w wydarzenia, a więc wydaje się, że zmienności na rynkach nie zabraknie. Możliwe też, że pojawi się szansa na osłabienie dolara i poprawę nastrojów na rynkach akcyjnych, na czym szczególnie zależy prezydentowi Trumpowi. Po ostatnim posiedzeniu FED, które nie zachwyciło inwestorów, szef FED stanie przed kilkoma szansami na werbalną pomoc giełdom.

W tym tygodniu mamy bowiem sporo przemówień, nie tylko szefa FED ale także wielu członków banku centralnego. W tym tygodniu kilka razy publicznie głos zabierze także szef Banku Anglii. Oczywiście, nie wiadomo co się w tych wszystkich wypowiedziach pojawi ale bazowym scenariuszem jest werbalne osłabienia swoich walut poprzez głoszenie potrzeby wspomagania gospodarki.

gbpusd

W BoE coraz częściej pojawia się perspektywa ujemnych stóp procentowych, co mogłoby mocno osłabić funta. Po stronie funta mamy zresztą więcej ryzyk, jak choćby brexit bez umowy i zbliżające się negocjacje. Funt powinien zostać pod presją, a odwrót od umocnienia dolara jest tylko pewną szansą. Bazowym scenariuszem powinny być więc spadki na GBP/USD. Wykres wskazuje, że wracamy po krótkiej korekcie na 1,2750 lub na linie trendu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here