Naga MarketsBlok po 22 – 21 stycznia 2021: EUR/USD, GBP/USD Czwartkowa sesja na głównej parze walutowej przyniosła od samego rana słabość dolara. Kwestie polityki mamy za sobą, w USA doszło do pokojowej zmiany władzy. To co teraz będzie istotne dla rynków to skala stymulacji gospodarczej. Trzeba pamiętać, że mimo iż Partia Demokratyczna ma pełnię władzy, to jednak kwestia pakietu fiskalnego wymaga 60 głosów w Senacie, a więc konieczne jest przekonanie części opozycji. Generalnie jednak, stymulacja będzie trwała i będzie w tym pomagał także FED.

  • Posiedzenie EBC bez większych zaskoczeń
  • Na EUR/USD próba powrotu do trendu
  • Funt nadal w dobrej formie

Wydaje się więc, że to co obserwujemy na rynku akcji czyli dobre nastroje będą nadal przekładały się na słabość dolara, choć trend wzrostowy na EUR/USD nie musi mieć już takiej dynamiki jak dotychczas.

Te artykuły również Cię zainteresują
Próba zakończenia korekty

Na parach z euro było dzisiaj spokojnie i rynki nie oczekiwały wiele po posiedzeniu EBC. Pewnym ryzykiem mogło być odniesienie się do zbyt wysokiego kursu euro, ale ostatnio decydenci tego nie robią. Bazowy scenariusz zakłada więc kontynuację trendu wzrostowego po kolejnej, typowej pod względem zasięgu korekcie.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

GBP/USD blisko 1,38

Ponad ostatnie maksima wyszedł dzisiaj kurs GBP/USD. Na wykresie tygodniowym widać, że obecnie najbliższym celem może być opór w rejonie 1,38, a więc bardzo niedaleko. Można więc zakładać, że poziom ten zostanie niebawem osiągnięty. To co wspiera funt to ostatnie wypowiedzi z Banku Anglii. BoE ustami swoich członków odcina się od pomysłu na ujemne stopy procentowe, a to w zasadzie oznacza, że w ogóle nie powinniśmy oczekiwać kolejnego cięcia stóp prowentowych.

gbpusd

Ostatnia wypowiedź głównego ekonomisty BoE dotyczy także tego, żeby postępować inaczej niż FED i zacząć normalizować politykę, gdy inflacja zacznie się podnosić. Po za tym, na funta korzystnie może działać znacznie szybsze tempo szczepień na COVID-19 niż w pozostałych krajach Europy. Dopóki więc mamy słabszego dolara, a silniejszy funt nie przeszkadza władzom BoE, kurs GBP/USD może osiągać coraz wyższe poziomy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here