Naga MarketsBlok po 22 – 21 sierpnia 2020: GBP/USD, ropa WTINa zakończenie tygodnia szereg instytucji opublikował dane makroekonomiczne z najważniejszych gospodarek rozwiniętych. Wśród opublikowanych wskaźników były między innymi: wyniki sprzedaży detalicznej w Australii, Wielkiej Brytanii i Polsce, wstępne odczyty wskaźników PMI z Niemiec, strefy euro i Zjednoczonego Królestwa oraz sprzedaży detalicznej w Kanadzie.

  • Rosja wyprodukowała w czerwcu 8,78 mln baryłek ropy i wyprzedziła Arabię Saudyjską z 7,5 mln baryłek w rankingu największych producentów surowca
  • Sprzedaż w sektorze usług w UK wzrosła o 3,6% w lipcu przekraczając oczekiwania analityków spodziewających się wyniku 2%.
  • PMI dla sektora usług w USA za sierpień wyniósł 54,8 pkt, a PMI dla przemysłu 53,6 pkt.

Spoglądając na zmienność wśród najważniejszych par walutowych, dolar zdecydowanie umocnił się w ciągu piątkowej sesji względem wszystkich pozostałych walut G8. Zdecydowanie, największym przegranym sesji był funt, który tracił w piątek niemal 1% do dolara amerykańskiego.

Blok po 22 – 21 sierpnia 2020: GBP/USD, ropa WTI
Zmienność do godziny 21:00. Źródło: finviz.com

Kurs funta (GBP/USD) dziś traci mimo pozytywnych danych

Kurs funta tracił w piątek mocno względem dolara, a nie pomogły nawet bardzo dobre dane dotyczące brytyjskiej gospodarki. Na uwagę zasługuje szczególnie PMI sektora usług, który wyniósł aż 60,1 pkt. Tak wysokim poziomom odczytów pomogło zapewne luzowanie restrykcji wprowadzone w UK tydzień temu, które pozwoliło wielu biznesom na ponowne otworzenie działalności (zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna, kręgielnie itp.).

Przemysł także wypadł całkiem nieźle notując wartość PMI na poziomie 55,3 pkt., nieco większym niż również optymistyczne dane z czerwce z 54 pkt.

Dane dotyczące inflacji CPI w UK były znane już w środę i wyniosła ona 1% rdr, budząc deflacyjne obawy.

Kurs funta nie zareagował wzrostami na pozytywne informacje z brytyjskiej gospodarki, a w parze przeważył wpływ dolara aprecjonującego w związku z podobnymi (również pozytywnymi) danymi z USA.

Blok po 22 – 21 sierpnia 2020: GBP/USD, ropa WTI
Notowania GPB/USD. Źródło: tradingview.com

Funt stracił w piątek niemal całe zyski uzyskane w czwartek i spadł w piątek o 0,91% wybijając dołem trendu wzrostowego, który nie zatrzymał załamania brytyjskiej waluty. W przypadku kontynuacji spadków, funt powinien sprawdzić opór w okolicach 1,30450.

Ropa WTI zakończy tydzień spadkiem?

Ropa naftowa WTI w piątek tuż po 21:00 jest na poziomie 42,32 dol. za baryłkę, co oznacza, że w tym tygodniu surowiec notowany na amerykańskiej NYMEX stracił na wartości, co przerywa trzytygodniową passę zwyżek ceny.

Blok po 22 – 21 sierpnia 2020: GBP/USD, ropa WTI
Notowania ropy naftowej WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Na neutralnym zachowaniu ropy w tym tygodniu zaważyły informacje dotyczące zapasów surowca w USA. Choć te ponownie spadły, to oczekiwania analityków były większe.

Negatywny sentyment wywołały także informacje o wciąż rosnącej ilości bezrobotnych w USA, a łączna liczba Amerykanów, którzy utracili pracę w wyniku pandemii przekroczyła 57 mln.

OPEC+ na środowym spotkaniu podtrzymał redukcje wydobycia ropy na poziomie 7,7 mln baryłek dziennie. Według przedstawicieli grupy, popyt na ropę odbuduje się w IV kw. tego roku.

Nagły wzrost dolara po środowym spotkaniu FOMC zachwiał notowaniami ropy WTI w środę, która w piątek tuż przed zakończeniem traci 1,07% względem wczorajszej ceny zamknięcia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here