Naga MarketsBlok po 22 – 20 maja 2020: EUR/USD, GBP/NZD Podczas czwartkowej sesji doszło do lekkiego pogorszenia nastrojów. Powodem były znowu napięcia na linii USA – Chiny. Tym razem, amerykański Senat przegłosował ustawę, która utrudnia chińskim firmom funkcjonowanie na amerykańskich giełdach. Nie miało to kolosalnego wpływu na rynki, gdyż temat ten był dyskutowany od dawna. Jedyną niewiadomą zostaje to czy Chiny zdecydują się na jakąś formę działań odwetowych i dopiero to mogło popsuć nastroje i ponownie skierować przepływ kapitału w stronę dolara.

  • Kolejne, stare sprawy na linii USA-Chiny
  • Funt pod presją. Wraca niedokończony brexit
  • Euro z nadziejami na unijne porozumienie

Dobre nastroje służą nadal euro, które żyje nadziejami na dogadanie się przywódców unijnych i wprowadzenie wspólnego programu wsparcia gospodarek. Z kolei funt nadal pozostaje pod presją podaży i nie zmieniły tego nawet lepsze od oczekiwanych dane o PMI usługowym i przemysłowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Euro zyskuje dzięki szansom na europejski program pomocowy

Nie dziwi to, gdyż warto pamiętać, że zbliża się koniec czerwca, a to ostatni termin, w którym premier Johnson może poprosić o wydłużenie okresu przejściowego. Po za tym, równie silnie funta osłabiają oczekiwania, że BoE poluzuje politykę monetarną. W efekcie kurs EUR/GBP nadal pnie się do góry.

eurgbp

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Notowania ropy WTI nadal w górę

Notowania ropy naftowej nadal pozostają w bardzo dobrej formie. Wydawało się, że w rejonie 30 USD za baryłkę może czekać nas korekta, jednak tylko wtorkowa sesja przyniosła mały przystanek. Dzisiaj kurs przekraczał poziom 34 USD za baryłkę. Celem technicznym jest teraz poziom 36,60 czyli maksimum sprzed marcowej luki. Pozytywny sentyment do surowca podtrzymały dobre dane o amerykańskich zapasach, które mocno się skurczyły.

ropa wti

Po za tym, ogólna poprawa nastrojów jest korzystna dla ropy, choćby z uwagi na fakt, że odmrażanie gospodarek rozrusza transport, a co za tym idzie także popyt na paliwa. Napływają także informacje, że ostatnie porozumienie kartelu OPEC rzeczywiście działa, a także spekuluje się nad kolejnymi cięciami wydobycia. Wcześniej też agencja Bloomberga podawała statystyki o wysokiej ilości tankowców zmierzających do Chin, co sugeruje zwiększone zakupy przez ten kraj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here