Naga Markets

Blok po 22 – 21 grudnia 2021: Ropa WTI, DAX Ostatni tydzień przed Świętami od silnej przeceny rozpoczęły notowania ropy naftowej. Wykres ropy WTI pokazuje, że po pierwszej fali spadków, odbicie zdołało dotrzeć niemal do połowy przeceny. Tu zaczęły się problemy i doszło do zwrotu na południe. Obecnie najbliższe elementy techniczne to kilkumiesięczna linia trendu oraz poprzedni dołek. Po za umocnieniem dolara po jastrzębim komunikacie z FED, ropa traci także na niepewności związanej z Omikronem czy problemach chińskich deweloperów.

Nowa mutacja już doprowadziła do powrotu lockdownu m.in w Holandii, a to rodzi obawy, że kolejne kraje pójdą tym śladem. Lockdown to proste przełożenie na mniejsze zapotrzebowanie na paliwa, stąd też spadki na wykresie ropy.Próba zainicjowania odbicia 

W dodatku z ostatnich danych wynika, że liczba funkcjonujących wiertni ropy w USA jest już najwyższa od wybuchu pandemii. Wydaje się więc, że okres końca roku może nie sprzyjać kupujących na rynku ropy.

ropa

Zobacz także: Ceny towarów mocno w górę. Inflacja cały czas nie odpuszcza

Wsparcie nadal działa 

Ciekawa sytuacja ma ostatnio miejsce na głównych indeksach akcyjnych jak S&P 500 czy niemiecki DAX, który nieco podąża za amerykańskim odpowiednikiem. Tuż po posiedzeniu FED wydawało się, że amerykańska giełda wybije się na nowe, historyczne rekordy. Tymczasem taka próba spotkała się z gwałtownym zwrotem na południe i utworzeniem potencjalnej formacji podwójnego szczytu. Oczywiście, w warunkach presji na podwyżki stóp procentowych, trudno o silne wzrosty rynków akcji. Powiązanie to występuje od dawna i generalnie dobrze się sprawdza.
dax

DAX podążył tym śladem i również cofnął się kolejny raz na kluczowe wsparcie przy 15000 punktów. Wydaje się, że obecnie DAX może zachowywać się nieco lepiej, gdyż polityka EBC jest zdecydowanie silniej gołębia niż FED. Brak presji na podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro może sprzyjać DAX, pod warunkiem uspokojenia sytuacji pandemicznej.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here