Naga MarketsBlok po 22 – 21 czerwca 2021: EUR/USD, Ropa WTIPierwsza sesja nowego tygodnia przynosi uspokojenie nastrojów, szczególnie na rynku walutowym. To właśnie tutaj, na parach dolarowych obserwowaliśmy najbardziej gwałtowne reakcja po zeszłotygodniowym posiedzeniu FED, na którym doszło do zaskakujących zmian. Chodzi głównie o przesunięcie akcentów na wcześniejsze niż dotąd próby podniesienia stóp procentowych. Skala reakcja na EUR/USD pokazuje jak mocno dolar był wyprzedany. Teraz pozostaje pytanie o trwałość tej reakcji.

Na posiedzeniu nie odniesiono się do kwestii odgraniczenia skali programu skupu aktywów, a mimo zakomunikowanych prognoz, do pierwszej podwyżki stóp procentowych pozostaje jeszcze bardzo daleka droga. Sporo mniejszą reakcję po FED obserwowaliśmy na indeksach akcyjnych czy nawet na amerykańskim rynku długu, który już zdążył zanotować nowe minima w trwającym od kwietnia trendzie spadkowym.Pierwsze odreagowanie

Widać więc, że największe emocje mamy na EUR/USD. Czy w tym tygodniu jest szansa na odbicie? Czynnikiem, który może o tym zadecydować będą liczne wypowiedzi członków FED. To ich ich interpretacji mogą zależeć notowania dolara w tym tygodniu.

eurusd

Zobacz także: Cena złota runęła! To największa tygodniowa przecena od marca 2020 roku!

Nowe maksima na horyzoncie

Mimo umocnienia dolara po posiedzeniu FED, zaskakująco słabą reakcją podażową obserwowaliśmy na ropie naftowej. Możliwe, że jej skalę złagodziły dwa odczyty z ubiegłego tygodnia o zapasach paliwa w Stanach Zjednoczonych. Oba wypadły nadspodziewanie pozytywnie i wpisały się w bazowy scenariusz, który zakłada, że okres letni będzie obfitował w wyjazdy i ożywienia na rynku turystycznym, a to przełoży się na znaczny wzrost zapotrzebowania na paliwa. FED mógł wystraszyć stronę popyt ową, jednak nie na długo.

ropa wti

Jak już wspomnieliśmy, mimo komunikatu, droga do normalizacji polityki monetarnej jest nadal bardzo długa. Znacznie wcześnie rynki mogą więc wyceniać powrót do normalności po pandemii w kontekście transportu i popytu na paliwa. Głównym celem technicznym (widocznym na wykresach miesięcznych) mogą być okolice 77 USD za baryłkę. Po drodze do tak wysokich poziomów, z pewnością pojawią się jednak ruchy korekcyjne.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: płatność blik | akcje orlenu | lotos akcje | dax giełda | pge akcje | jsw akcje | dji index |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here