Naga MarketsBlok po 22 – 20 września 2021: EUR/USD, XAU/USD Mimo braku istotnych danych w kalendarzu makroekonomicznym, poniedziałkowa sesja była bardzo nerwowa na wielu rynkach i to zarówno akcyjnych jak i walutowym. W kalendarzu tydzień praktycznie zaczyna się dopiero od środy, kiedy mamy wysyp danych i co najważniejsze, posiedzenie amerykańskiego FED. Głównym powodem silnych spadków jest tryb risk-off, z kolei powodem słabych nastrojów są silne obawy o możliwy upadek chińskiego dewelopera Evergrande.

W mediach nie brakuje porównań do początku poprzedniego kryzysu na świecie jaki zapoczątkował upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers. Z tego powodu dwie kluczowe sesje tygodnia to właśnie środa czyli posiedzenie FED oraz czwartek, wtedy bowiem wypada dzień wykupu sporej części obligacji przez Evergrande.Dalej na południe

Jeżeli firma nie będzie w stanie tego zrobić, słabe nastroje mogą pozostać na dłużej, szczególnie na rynkach akcji. Na EUR/USD widać dominację dolara i zjazd w kierunku tegorocznych minimów.

eurusd

Zobacz także: Dolar może wkrótce obrać wyraźny kierunek. Czy Fed ogłosi tapering programu QE?

Złoto zyskuje na risk-off

Co ciekawe, mimo przynajmniej tymczasowej, globalnej paniki związanej z analogiami chińskiego dewelopera do upadku Lehman Brothers, całkiem przyzwoicie zachowują się notowania złota. To potwierdzenie typowego trybu risk-off czyli mniejszego apetytu na ryzykowniejsze aktywa, w którym złoto zazwyczaj zyskuje jako tzw. bezpieczna przystań. Dzisiaj było to doskonale widać, podczas silnych spadków indeksów i par dolarowych, złoto wyhamowało wcześniejszy spadek na poziomie dołka z końca czerwca.

gold

Wydaje się, że im gorzej w kwestii Evergrande, tym większa szansa na odbicie cen złota. Oczywiście druga strona medalu to FED i wysoka presja na jego działanie po niezłych danych z amerykańskiej gospodarki. Tu jednak warto pamiętać, że szef FED słynie raczej z niechęci do szybkiego zacieśniania polityki. Możliwe więc, że przy korzystny, splocie wydarzeń, złoto złapie wiatr w żagle.

invest

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here