Naga MarketsBlok po 22 – 20 stycznia 2021: XAU/USD, Ropa WTIKluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji były zeznania byłej szefowej FED Janet Yellen przed Kongresem. Mimo, że zgodnie z oczekiwaniami, inwestorzy nie zostali niczym zaskoczeni, to jednak podkreśla się, że padły słowa o działaniu na dużą skalę, co podkreśla kolejny raz, że działania nowej administracji będą na początku nastawione na mocne wsparcie gospodarki. Dzisiaj głos zabierze nowy prezydent, tu jednak nie oczekuje się niczego nowego, po za tym co już znamy. Oczy inwestorów mogą teraz zwrócić się ku Europie. Temat problemów na włoskiej scenie politycznej zniknął, po tym jak premier Conte zdołał utrzymać większość w obu izbach parlamentu. Teraz kluczowe powinno być posiedzenie EBC w czwartek.

  • Przesłuchanie Janet Yellen przed Kongresem
  • Nowy prezydent USA zaprzysiężony 
  • Dolar powoli wraca do słabości

Tu także nie należy się spodziewać sensacji. Większe działania zostały podjęte na grudniowym posiedzeniu. Teraz kluczowe mogą okazać się ewentualne projekcje gospodarcze, które mogą zostać obniżone po tym, jak przedłużane są lockdowny w kolejnych krajach. Biorąc jednak pod uwagę pewną opieszałość EBC, a także niezłe dane z Europy, jak dzisiaj indeks ZEW z Niemiec, nie wydaje się, aby Bank miał czymkolwiek negatywnie zaskoczyć. Koniec serialu z oddawaniem władzy przez prezydenta Trumpa i mocny stymulus gospodarczym, powinien wystarczyć do ponownego osłabienia dolara, a to może przełożyć się na odbicie na złocie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odbicie na złocie

Wzrostów na XAU/USD upatrywałbym tylko w powrocie do słabości dolara. Na razie kształtuje się lokalne wsparcie, podobnie jak po impulsie podażowym z 9 listopada. Wtedy cena spadła jeszcze niżej, obecnie wydaje się, że tym razem będzie inaczej i zacznie tworzyć się kolejny swing wzrostowy.

gold

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa z nowym maksimum

Do wzrostów dość szybko powróciły za to notowania ropy naftowej, które specjalnie nie ucierpiały w przestrzeni ostatnich tygodni, kiedy dolar zaliczył fazę umocnienia. To pokazuje jak dobry sentyment panuje obecnie na tym rynku. Głównym czynnikiem kształtującym notowania są działania i zapowiedzi kartelu OPEC, który dba w coraz wyższe ceny. Po za tym, ten rynek silnie reaguje także na nowego prezydenta USA, licząc że mocne wsparcie gospodarki, szybko odbuduje popyt na paliwa.

ropa

Pierwsze takie zjawiska są już widoczne np. w ostatnich dniach jeden z większych na świecie odbiorców ropy naftowej, Indie wskazały na rosnący import do tego kraju. Jednocześnie kraj ten ostrzegł, że zbyt wysokie ceny ropy sprawią, że Indie bardziej zaangażują się w poszukiwanie innych źródeł energii. Na wykresie tygodniowym, wydaje się, że cena zmierza do linii trendu czyli okolic 55-56 USD za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here