Naga MarketsBlok po 22 – 20 listopada 2020: DAX, Ropa WTI Piątkowa sesja przebiegała w dość spokojnym tempie na rynkach, które początkowo zdyskontowały możliwy konflikt między amerykańskim FED, a Departamentem Skarbu. Chodzi o prośbę Stevena Mnuchina, aby FED zwrócił niewykorzystane środki z pierwszej fali pandemii. Chodzi o niemal 0,5 bln USD. Pieniądze te miałaby posłużyć na kolejne programy wsparcia gospodarki. Rynki akcyjne tylko chwilowo przejęły się tym tematem, co może świadczyć o dobrych nastrojach na giełdach. Skąd one się biorą? Kwestia pandemii, także drugiej fali już nie zaskakuje, a w tle mamy zbliżające się szczepionki.

  • Konflikt między FED a Departamentem Stanu nie psuje nastrojów na giełdzie
  • Rynki akcji czekają na korzystne działania FED i EBC
  • Kurs ropy wycenia nadzieje na podjęcie konkretnych działań przez OPEC

Po za tym, zarówno w Europie, co zostało zresztą zapowiedziane, jak i w USA, oczekuje się podjęcia kolejnych działań prze Banki Centralne. W USA liczono początkowo na wsparcie polityczne, jedna skoro nie jest to możliwe, zaczyna rosnąć presja na FED. Dalszy dopływ taniego pieniądza, oczywiście podoba się rynkom akcyjnym. Ciekawie wygląda wykres niemieckiego DAX, który nie spada, mimo że mamy za sobą ogromną podbitkę.

Chorągiewka na DAX

W sumie, jeżeli wymazalibyśmy okres około wyborczy w USA, to jesteśmy na tym samym poziomie co przed wyborami. Tendencja jest więc nadal wzrostowa, a słaba korekta w formacji chorągiewki, może sugerować, że kolejny ruch po korekcie będzie wzrostowy, pod oczekiwane działania FED i EBC.

dax

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Na skraju konsolidacji

Podobnie w ostatnim czasie wyglądają notowania ropy naftowej, co nie jest specjalnie zaskakujące. Zarówno indeksy giełdowe, jak i rynek ropy odzwierciedla stan obaw i nadziei w gospodarce. Kiedy trwa rozwój gospodarczy, zwyczajowo rośnie zapotrzebowanie na paliwa. Wtedy też firmy notują dobre wyniki do przekłada się na wzrosty indeksów. Podobnie też indeksy i ropa reagowały na ostatnie doniesienia o szczepionkach. To co odróżnia sytuację na tych rynkach to spodziewana interwencja kartelu OPEC już pod koniec miesiąca.

Wydaje się, że cała zwyżka została zbudowana (obok tematu szczepionek) pod takie oczekiwania. Mają one swoje uzasadnienie w tym, że wiele krajów, w tym duzi gracze na rynku ropy, oznajmili swoją skłonność do cięcia wydobycia, aby utrzymać wyższe ceny surowca. Wydaje się, że zanim OPEC zareaguje, w krótkim okresie możliwa będzie niewielka korekta. Powodami ku temu może być wzrost zapasów paliw w USA, rosnące wydobycie w Libii czy słabe statystyki koronawirusowe.

ropa

Tu warto wspomnieć o amerykańskim święcie dziękczynienia. Władze chcąc ograniczyć przemieszczanie się, zaczynają wprowadzać pewne obostrzenia. Ewentualna korekta powinna być jednak płytka, gdyż te wszystkie złe czynniki dla rynku, jednocześnie wywołują silną presję na OPEC aby podjął konkretne działania, tym bardziej, że jest ku temu polityczna wola. Spoglądając na wykres, widać że technika sprzyja płaskiej korekcie. Cena utrzymuje się tuż nad zakresem konsolidacji, więc lekki ruch w dół nie byłby zaskoczeniem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here