Naga MarketsBlok po 22 – 2 października 2020: EUR/USD, XAU/USDNajciekawszą informacją piątkowego poranka było potwierdzenie wystąpienia koronwirusa u prezydenta Trumpa. Wywołało to natychmiastowe schłodzenie nastrojów, głównie na rynkach akcyjnych i włączenie trybu risk-off. Mimo, że sam prezydent oraz lekarze oznajmili, że choroba przebiega bezobjawowo i stan prezydenta jest dobry, to zakażenie niesie ze sobą także dodatkową niepewność, której rynki nie lubią. Parę dni temu mieliśmy debatę Trump – Biden.

  • Prezydent Trump zakażony koronawirusem
  • Stopa bezrobocia w USA spada do 7,9%

Mimo, że kandydatów dzieliła pewna odległość, to jednak już pojawiają się spekulacje na temat organizacji wyborów, jeżeli okazałoby się, że obaj kandydaci są zarażeni. Dotąd rynki obawiały się, skarżenia do Sądu wyniku wyborów korespondencyjnych i nie uznania ich wyniku przez urzędującego prezydenta. Teraz dochodzi dodatkowy czynnik ryzyka w postaci ewentualnego przesunięcia wyborów.

EUR/USD z udanym tygodniem

Po za tym, na rynku mamy ostatnio mało pozytywów, wprawdzie wznowiono negocjacje nad pakietem fiskalnym, jednak z rozmów na razie niewiele wynika. Na wykresie EUR/USD pojawia się reakcja podażowa pod wcześniejszymi dołkami co może grozić powrotem do spadków.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Złoto atakuje ważny opór

Tryb zakładający niski apetyt na ryzykowniejsze aktywa tradycyjnie służy tzw. bezpiecznym przystaniom. O ile dolar już swoje zyskał w ostatnim czasie, to teraz może przyjść kolej na mocniejsze umocnienie notowań złota czyli najbardziej tradycyjnej bezpiecznej przystani. Dlaczego miałoby się tak stać? Po za tym, że rajd na dolarze już miał miejsce, to fakt wystąpienia koronawirusa na szczytach władzy pokazuje, że sytuacja pandemiczna w USA nadal jest zła.

gold

Warto też zwrócić uwagę na mieszane dane z rynku pracy. Wprawdzie stopa bezrobocia spadła do 7,9% to jednak na rynku przybyło tylko 661 tysięcy nowych miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano ich aż 850 tysięcy. To może wskazywać na spowalniającą dynamikę poprawy sytuacji gospodarczej, co w połączeniu z coraz gorszą sytuacją wokół pandemii, może tworzyć dobre środowisko do wzrostu cen złota.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here