Naga MarketsBlok po 22 – 2 lutego 2021: EUR/USD, Ropa WTIJednym z ciekawszych wydarzeń wtorkowej sesji, z braku ważnych odczytów gospodarczych, było posiedzenie Banku Australii. Mimo, że nie ma to wpływu na notowania EUR/USD to jednak poczynania RBA mogą być odbierane jako zapowiedź tego co może nas czekać w najbliższej przyszłości ze strony innych banków centralnych. Mimo, że sytuacja w związku z pandemii jest w Australii duże lepsza niż w Europie czy USA, to jednak bank zdecydował się na zwiększenie program skupu aktywów o 100 mld AUD. Było to spore zaskoczenie, a w dodatku przyznano, że kwestia podwyżki stóp procentowych to temat na 2024 rok.

  • RBA zaskakuje. Słabsze odczyty z rynku pracy mogą wywrzeć presję na FED
  • Rosną szanse na pakiet stymulacyjny Joe Bidena
  • Ropa naftowa nadal drożeje

Skoro więc Australia czyni takie kroki, może to sugerować, że nie powinniśmy spodziewać się szybkiej normalizacji polityki fiskalnej w innych krajach. Pod tym względem warto w tym tygodniu zwracać uwagę na odczyty z amerykańskiej gospodarki. W poniedziałek mieliśmy słaby indeks ISM dla przemysłu, a koleje dni przyniosą dane z rynku pracy. Kolejne słabsze odczyty wskażą, że odbicie w gospodarce słabnie, a to może wywoływać pewną presję na FED.

Te artykuły również Cię zainteresują
W kierunku linii trendu

To może być szansą na zakończenie coraz bardziej rozbudowanej korekty na EUR/USD. Teraz docelowym poziomem może być linia trendu, gdzie korekta osiągnie zasięg także rozbudowanych spadków z jesieni 2020 roku.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Koniec korekty na ropie

Warto dodać, że powodem spadków na EUR/USD w ostatnich dniach nie jest już jakaś nadzwyczajna siła dolara. Powodów można szukać po stronie euro w choćby wolnym tempie szczepień, wypowiedziach członków EBC czy kolejnych problemach ze stworzeniem rządu we Włoszech. Trudno o trwałą siłę dolara w obliczu rekordowej stymulacji fiskalnej. Ostatnie doniesienia mówią o grupie około 10 republikańskich senatorów, którzy pomogą w przegłosowaniu wartego 1,9 bln dolarów pakietu Joe Bidena. To argument za słabością dolara, a to powinno nadal sprzyjać wzrostom na ropie naftowej. Co zaskakujące, nawet okres silniejszego dolara nie spowodował tutaj głębszej korekty.

ropa

Ta właśnie zakończona, była jeszcze płytsza od poprzednich. Siła popytu na ropie wynika najbardziej z działań OPEC, a szczególnie Arabii Saudyjskiej, która bierze na siebie największy ciężar w postaci większych ograniczeń wydobycia. Wszystko aby utrzymać jak najkorzystniejszą cenę surowca. Wczoraj kraj ten potwierdził wprowadzenie ograniczeń od 1 lutego. Teraz celem jest okolica 56 USD za baryłkę czyli linia trendu poprowadzona po szczytach z poprzednich lat.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs funta brytyjskiego | notowania kryptowalut | orlen akcje | nasdaq kurs | kurs kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here