Naga Markets

Blok po 22 – 2 listopada 2022: EUR/USD, Ropa BrentŚrodowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się w bardzo stonowanych nastrojach, co wskazywało na wyczekiwanie rynków na wieczorne posiedzenie FED. Wydaje się, że już dawno wśród ekonomistów nie było tak dużych wątpliwości co do kolejnego posunięcia banku. Szczególnie chodzi o tzw. pivot czyli określenie momentu szczytu obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że przed posiedzeniem nadal bazowym scenariuszem była ostatnia podwyżka o 75 punktów bazowych oraz niższe podwyżki na kilku kolejnych posiedzeniach.

To sprawiało, że dolar wytracił swoją siłę w ostatnim czasie. Mimo, że taki scenariusz był jak najbardziej realny, wydawało się, że gołębie oczekiwania wobec komunikatu po posiedzeniu były nazbyt wysokie. Bank nadal podkreślał potrzebę walki z inflacją jako swoje główne zadanie. Trzeba brać pod uwagę, że stan gospodarki i ostatnie odczyty nadal dają zielone światło do mocnych działań ze strony FED.

Mimo początkowego osłabienia dolara tuż po ogłoszeniu decyzji, sesję kończymy z silną aprecjacją amerykańskiej waluty oraz sporym spadkiem na rynkach akcyjnych. Stało się tak z powodu wypowiedzi Jerome Powella, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby myśleć o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. To wystarczyło do wymazania pierwszej reakcji po ogłoszeniu podwyżki. Wydaje się więc, że na EUR/USD kończy się okres korekty.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Próba wybicia 

Sytuacja na rynku ropy naftowej pozostaje nie do końca jasna. Wprawdzie mieliśmy okres wzrostów, jednak nie zmieniają one układu spadkowego z ostatnich miesięcy. Kurs cały czas oscyluje w rejonie górnej krawędzi kanału spadkowego, a kolejne wierzchołki zachowują spadkową tendencję. Nie dziwi takie zachowanie ceny, biorąc pod uwagę pewną równowagę argumentów.

Mamy bowiem problemy zarówno po stronie popytu (spowolnienie gospodarcze) jak i podaży (problemy z większym wydobyciem). W krótkim terminie na korzyść kupujących mogą działać dane z USA o spadających zapasach surowca, niezłych danych z gospodarki czy też oczekiwań, że cykl podwyżek stóp procentowych jest już na ukończeniu. To też prosta droga do słabszego dolara, co powinno sprzyjać stronie popytowej na rynku ropy.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFed podniósł stopy do najwyższego poziom od 2008 r. Czy jednak zahamuje inflację?
Następny artykułAkcje Etsy rosną, ponieważ wzrost opłat powoduje wzrost przychodów, pomimo spadku sprzedaży!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here