Naga MarketsBlok po 22 – 2 lipca 2021: EUR/USD, Ropa WTIKończący się tydzień przyniósł najciekawsze wydarzenia w trakcie dwóch ostatnich sesji. W czwartek i piątek poznawaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki, które mają największy wpływ przynajmniej na retorykę FED, a to jak wiadomo potrafi ustawić sentyment na wielu rynkach, nie tylko walutowym. Dane wypadły bardzo ciekawie, gdyż niejednoznacznie. Już w czwartek rozczarował indeks ISM dla przemysłu, z kolei dobrze wypadły dane z rynku pracy.

Dzisiaj mieliśmy powtórkę, gdyż wprawdzie lepiej od prognoz wypadł odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, to jednak negatywnie zaskoczyła stopa bezrobocia, która w czerwcu wzrosła do 5,9% (oczekiwano 5,7%). Wprawdzie te dane nie są złe, wpisują się w trwający trend poprawy na rynku pracy, jednak pokazują także, że ta poprawa idzie coraz wolniej. Tyle wystarcza aby uspokoić rynki, że jeszcze sporo czasu upłynie zanim dojdzie do podwyżek stóp procentowych.Słaba reakcja po danych

Takie dane powinny też podtrzymać retorykę FED jeżeli chodzi o program skupu aktywów. Efekt jest taki, że dolar oddawał dzisiaj część umocnienia wypracowaną w tygodniu. Na EUR/USD pojawia się szansa na korekcyjne odbicie, którego początkiem może być długi dolny cień dzisiejszej świecy dziennej.

eurusd

Zobacz także: Cena złota runęła! To największa tygodniowa przecena od marca 2020 roku!

W czytelnej strefie oporu

Osłabienie dolara po danych sprzyja także kontynuacji zwyżki na ropie naftowej. Tu jednak jest to tylko czynnik poboczny, gdyż kluczowe jest posiedzenie kartelu OPEC, który wyda decyzję co do kolejnych 3 miesięcy w kontekście limitów wydobycia. Bazowy scenariusz nie zakłada niespodzianek i kartel w obliczu rosnącego popytu na paliwa powinien cały czas łagodzić limity. Kluczowe znaczenie dla sentymentu na tym rynku może mieć jednak skala tego łagodzenia w ujęciu dziennym. Ostatnie spekulacja mówią o 0,4 mln baryłek na dzień. Trudno ocenić jaką wartość rynek uzna za satysfakcjonującą.

ropa

Pozytywne jest to, że już wczoraj Rosja i Arabia Saudyjska zadeklarowały chęć wydłużenia dotychczasowego porozumienia. Zdaniem dużych graczy na tym rynku, jest to konieczne aby na rynku nie pojawiła się znaczna nadwyżka surowca. Jeżeli chodzi o technikę, to może ona sprzyjać spekulacyjnym spadkom, gdy tylko pojawi się jakiś powód. Kurs w ujęciu miesięcznym wkracza bowiem w czytelną strefę oporu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here