Naga MarketsBlok po 22 – 2 lipca 2020: EUR/USD, Ropa WTITematem numer jeden czwartkowej sesji były kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Spodziewano się, że mogą one nadać kierunek rynkom do końca tygodnia z uwagi na jutrzejsze święto w USA. Dane pozytywnie zaskoczyły i to kolejny raz. Stopa bezrobocia wyniosła tylko 11,1% wobec spodziewanych 12,3%, natomiast zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła aż 4,8 mln wobec oczekiwań na poziomie 3 mln. Jest to jasny sygnał, że mimo trwających problemów z pandemią, głównie lokalnie, to jednak odbicie gospodarcze ma dynamiczny charakter. Te dane potwierdzają wczorajsze odczyty PMI i ISM, także z Europy i Chin – wiara w szybkie odbicie jest silna.

  • Świetne dane z amerykańskiego rynku pracy
  • Pozytywne doniesienia o potencjalnej szczepionce
  • Mimo tego, dolar nadal silny

Wczorajsze zapiski z posiedzenia FED pokazały także, że Bank nadal jest gotów zrobić wszystko co trzeba aby ratować gospodarkę. Kolejne pozytywne dane płyną także z laboratoriów. Tym razem doniesiono o pierwszych, pozytywnych wynikach testów przeprowadzonych już na organizmie ludzkim. Na wykresie EUR/USD doszło do pewnego podbicia, jednak co może zaskakiwać, dolar dość szybko zaczął odrabiać straty. Trudno to tłumaczyć, jednak nadal kurs znajduje się w fazie korekty wobec wcześniejszych wzrostów.

EUR/USD – nie wykorzystana szansa na wzrosty

Wydaje się, że w nieco dłuższym okresie cena może wrócić do wzrostów, za sprawą kolejnych dobrych danych zwiększających apetyt na ryzyko, a także szans na wprowadzenie w Europie tzw. funduszu odbudowy.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Ropa traci impet mimo dobrych danych

Nadal niewiele dzieje się na notowaniach ropy naftowej. Możliwe, że przydałaby się większa korekta, gdyż impet wzrostów ewidentnie słabnie, a kurs specjalnie też nie reaguje na pozytywne bodźce. Dzisiaj takimi powinny być dobre dane z USA czy też informacje o szczepionce. Po za tym, wczoraj agencja Reuters podała statystyki dotyczące ropy składowanej na tankowcach. Warto tu przypomnieć, że niedawny brak popytu na surowiec i pełne magazyny, sprawił że zaistniała potrzeba składowania jej właśnie na tankowcach.

ropa wti

Obecnie, wszelkie dane na jakie powołuje się Reuters wskazują na spadek ilości ropy na statkach, co sugeruje, że powoli odradza się na nią popyt. To co więc działo się dzisiaj zarówno na ropie jak i na EUR/USD pokazuje, że obawy o pandemię nadal są na tyle silne, że tak dobre informacje rynek potrafi zignorować.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here