Naga Markets

Blok po 22 – 2 grudnia 2022: EUR/USD, Ropa BrentOstatnia sesja tygodnia przebiegała w spokojnym tempie od samego rana. Było widać pewne wyczekiwanie na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Mimo, że prognozy zakładały pogorszenie na tym rynku, inwestorzy pamiętali, że wcześniej potrafiło dochodzić do pozytywnych niespodzianek. Jeżeli rynek pracy nadal miałby się w bardzo dobrym stanie, to dolar mógłby zyskiwać, na fali ostudzenia oczekiwań wobec szybkiego złagodzenia polityki FED. Generalnie jednak same odczyty mogą wpłynąć na kurs dolara w krótkim terminie. Ostatnie wypowiedzi szefa FED oraz spadek inflacji, niemal zapewniły rynki o zbliżającym się pivocie po stronie FED.

Podobnie było wczorajszego popołudnia, kiedy dolar wyraźnie tracił po gorszych od prognoz odczytach indeksu ISM dla przemysłu. Pogorszenie nastrojów w przemyśle sugeruje, że kwestią czasu jest pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Wszystko układa się więc w logiczną całość, że wzrost stóp procentowych schłodził gospodarkę, na tyle, że otrzymaliśmy już jeden odczyt z niższą inflacją.

Patrząc na wykres, EUR/USD zdołał po wczorajszych danych z przemysłu wybić się na nowe maksima trwającego od końca września odbicia. Ostatnio tak wysoko kurs był pod koniec czerwca. Widać więc, że rynki mają wysokie oczekiwania przed posiedzeniem FED 14 grudnia. Potencjalnym scenariuszem jest więc wyraźne cofnięcie kursu w połowie grudnie, jeżeli FED niczym nowym nie zaskoczy.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com

Zawahanie popytu 

Po kilku dniach wzrostów, pojawiły się pierwsze rysy na odbiciu cen ropy naftowej. Wydaje się, że zawahanie popytu wynika z bliskości spotkania kartelu OPEC. Z jednej strony mamy pogarszające się dane z gospodarek, na co wpływ miały cykle podwyżek stóp procentowych, co szybko przełoży się na niższe zapotrzebowanie na surowce. Z drugiej jednak strony, OPEC znany jest z walki o jak najwyższe ceny.

Możliwe więc, że kartel zaskoczy kolejnym cięciem limitów wydobycia, co na chwilę podbiłoby notowania ropy. Podobny efekt mogą dać kolejne sankcje na rosyjską ropę lub szanse na poluzowanie polityki covidowej w Chinach. W krótkim okresie mamy więc perspektywę kontynuacji odbicia.

Bossa

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 2 grudnia 2022 r.
Następny artykułBitcoin po 16 tys. dol. Czwarty najgorszy moment w historii BTC!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.