Naga MarketsBlok po 22 – 2 grudnia 2020: GBP/USD, USD/CAD Środowa sesja przyniosła mały zwrot na dolarze i wyhamowanie euforii na rynkach. Na razie nie jest to zmiana trendu, ale długo wyczekiwana korekta, gdyż dolar aż raził swoją słabością i to od dłuższego czasu. W odwrotnej sytuacji może za znaleźć się funt, który podlegał nadmiernemu optymizmowi odnoście umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Teraz pojawiają się nowe doniesienia, że cała sprawa może znowu się przedłużyć i ewentualne porozumienie zostanie zawarte tuż przed końcem roku.

  • GBP/USD dotarł do kluczowego oporu
  • Problemy z umową handlową mogą osłabić funta
  • Nieporozumienia na posiedzeniu OPEC

Dzisiaj agencja Bloomberga podała, że strona unijna ogłosi fiasko negocjacji i wejdzie w tryb przygotowywania się do bezumownego brexitu z końcem roku. Kolejna szansa pojawi się przed unijnym szczytem po Świętach, a więc funta może czeka kilka tygodni napięcia. Zestawiając ze sobą korektę w słabości dolara oraz przynajmniej korektę w nadmiernym optymizmie co do funta, otrzymuje ciekawą technikę na GBP/USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
GBP/USD zatrzymany na ważnym oporze

Spoglądając na wykres tygodniowy, widać że cena dotarła do kluczowej strefy oporu, nie przełamanej od połowy 2018 roku. Wydaje się, że jest to doskonałe miejsce na reakcję podażową.

gbpusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

USD/CAD w trendzie spadkowym

Być może tylko chwilowe umocnienie dolara to także efekt doniesień prasy za Oceanem, że nowa administracja wcale nie będzie łagodniej podchodzić do Chin. Pojawiają się doniesienia, że nałożone przez prezydenta Trumpa cła wcale nie zostaną zniesione, a planowane zaostrzenie przepisów dla chińskich spółek może zostać dokończone. Umocnienie dolara pojawia się w ciekawym momencie na parze USD/CAD. Waluta Kanady jest skorelowana z notowaniami ropy naftowej, a te po euforycznych wzrostach mogą teraz odnotować gorszy okres.

usdcad

Cała zwyżka napędzana była szczepionkami ale też działaniami OPEC. Tu pojawia się problem, mimo że wiele krajów deklarowało chęć utrzymania limitów wydobycia. Z kartelu wyłamują się Zjednoczone Emiraty Arabskie. To spowodowało, że mające się już zakończyć spotkanie kartelu zostało przełożone na najbliższy czwartek. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, ropa może oddać część wzrostów, a tym samym przełoży się to na wzrosty na USD/CAD. Tu trwa test około rocznego wsparcia, który może przynieść korekcyjne odbicie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here