Naga Markets

Blok po 22 – 19 września 2022: EUR/USD, USD/PLNPierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła kontynuację aprecjacji dolara, która powróciła na rynki w minionym tygodniu. Nie jest to żadne zaskoczenie w obliczu zbliżającego się kluczowego wydarzenia jakim jest środowe posiedzenie FED. Po ostatnich zaskakująco negatywnych danych o inflacji i niezłych danych z rynku pracy, bank ma duże pole do jastrzębiego zaskoczenia. Strach na rynkach widoczny jest poprzez umocnienie dolara, spadki na surowcach oraz najbardziej na fatalnym sentymencie na rynkach akcji. Umocnienie amerykańskiej waluty w poniedziałek było wyraźne, nawet jak na dzień z niemal pustym kalendarzem gospodarczym i brakiem inwestorów z kilku krajów za sprawą dni wolnych. Dolar zyskuje także z powodu geopolityki.

O ile do wojny na Ukrainie rynki są już przyzwyczajone, to kolejne napięcia między USA a Chinami, zazwyczaj umacniają dolara. Tym razem padła ze strony prezydenta Bidena deklaracja obrony Tajwanu przez amerykańskich żołnierzy w przypadku ataku Chin na wyspę. Co ciekawe, rynki cały czas ignorują kolejne jastrzębie wypowiedzi z EBC. Wydaje się, że brak wiary w silnie jastrzębi EBC wynika z problemów przede wszystkim Włoch z zadłużeniem.W tym wątku warto pamiętać o niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym kraju. W dodatku posiedzenie EBC odbędzie się dopiero pod koniec przyszłego miesiąca, więc rynki mają sporo czasu aby reagować na plany EBC. Wydaje się, że przynajmniej do środowego wieczora EUR/USD będzie powoli osuwał się na niższe rejony.

Zobacz także: Cena złota aż 18% niżej od szczytu z marca. Dlaczego kruszec tanieje?

Złotówka czeka na FED 

Przeciwieństwem wykresu EUR/USD jest relacja złotówki do amerykańskiej waluty. Słabość krajowej waluty wynika nie tylko z korelacji z euro, jednak dodatkowa słabość wywołana jest bliskością wojny. W zahamowaniu wzrostów nie pomagają nawet kolejne podwyżki stóp procentowych przez NBP.

Złotówka zaliczana jest do ryzykownych aktywów, a obecnie przed zbliżającym się posiedzeniem FED, na rynkach panuje tryb risk-off. Patrząc na wykres wydaje się, że w tym tygodniu kurs może spróbować pokonać linię łączącą ostatnie wierzchołki, co zapewne skończyłoby się podejściem pod 4,80 zł.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD pozostaje blisko poziomu parytetu. Rynek akcji odrabia straty
Następny artykułDlaczego niedźwiedzie giełdowe mierzą się z czerwcowymi dołkami na rynku w USA?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here