Naga MarketsBlok po 22 – 19 stycznia 2021: EUR/USD, GBP/USD Wtorkowa sesja przyniosła pierwszy krok w kierunku powrotu do schematu zwiększonego apetytu na ryzykowniejsze aktywa. Nie można jeszcze mówić o końcu korekty umacniającej amerykańską walutę, ale ruch ten zaczyna tracić impet. W najbliższych dniach w kalendarzu gospodarczym mamo sporo czynników, które mogą przywrócić wcześniejszy porządek czyli m.in. zakończyć korektę spadkową na EUR/USD. Dokładnie mamy 4 takie punkty, po dwa z Europy i dwa z USA. Kluczowy będzie dolar, a tu mamy wystąpienie nowego prezydenta, a także ważniejsze przesłuchanie w Kongresie byłej szefowej FED, która ma zostać szefową Departamentu Skarbu.

  • Polityka głównym impulsem w najbliższych dniach
  • Dziś pierwsze oznaki słabości trendu umocnienia dolara
  • W czwartek posiedzenie EBC

To tu mogą pojawić się stwierdzenia, które ponownie osłabią dolara. Po drugiej stronie, mamy przetrwanie włoskiego premiera, co nieco uspokoiło sytuację oraz ważniejsze posiedzenie EBC w czwartek. Po poczynionych zmianach w grudniu, teraz nikt nie spodziewa się niczego nowego oprócz typowych zapewnień do gotowości działań. EBC nie doprowadzi raczej do osłabienia euro i więcej szans na osłabienie swojej waluty ma strona amerykańska.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwsza reakcja w obecnej korekcie

Dzisiaj pojawiła się próba odbicia od lokalnego wsparcia i jeżeli cena zawróci w tym miejscu, to schemat często powtarzającego się zasięgu korekt, będzie można uznać za nadal aktualny. Historia pokazuje, że te korekty były kończone po 2 świecach wzrostowych z rzędu. Szanse na to są w kalendarzu na najbliższe dni.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Funt nadal w formie

Wciąż całkiem nieźle trzyma się brytyjska waluta. Wydaje się, że temat brexitu i jego skutków zniknął z pola widzenia inwestorów, a słaba sytuacja pandemiczna jest równoważona dużo szybszym tempem szczepień na COVID-19 niż kraje UE. Także Bank Anglii zrobił niedawno swoje, mocno odsuwając od siebie pomysły na ujemne stopy procentowe. Jedynym czynnikiem słabości funta jest teraz ryzyko długiego lockdownu. Tu pojawiają się w brytyjskiej prasie doniesienia, że był rozważany scenariusz lockdownu nawet do maja dla największych miast.

gbpusd

Niedawno zaskoczył odczyt PKB, kolejna szansa na podobne zaskoczenie już w piątek – dane o grudniowej sprzedaży detalicznej i wskaźnikach PMI. Dane te mogą wskazać, że sytuacja gospodarcza nie jest najgorsza, a to umożliwi umocnienie funta. Na wykresie GBP/USD więcej zależy jednak od dolara i tak jak wcześniej pisaliśmy, najbliższe dni rozstrzygną czy waluta to powróci do swojej słabości. Jeżeli tak będzie, to można spodziewać się ataku i próby wybicia poziomu 1,37.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here