Naga MarketsBlok po 22 – 19 sierpnia 2020: GBP/USD, ZłotoŚrodową sesję do godzin wieczornych można byłoby uznać za spokojną i mijającą pod znakiem nadal słabnącego USD. Indeks dolara jeszcze dzisiaj rano ocierał się o 2-letnie minima w okolicach poziomu 92,15 pkt. Jednak późne popołudnie przyniosło kompletne odwrócenie sytuacji i obecnie dolar aprecjonuje względem wszystkich pozostałych walut grupy G8, a za takim zwrotem w sentymentach rynkowych stoi zwane “minutkami” spotkanie Federalnego Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), organu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

  • Ropa Brent drożeje do 45,46 dol. za baryłkę, a zapasy ropy w USA kurczą się czwarty tydzień z rzędu
  • Stopy procentowe w USA pozostaną w przedziale 0 do 0,25% do czasu unormowania sytuacji gospodarczej, twierdzi FOMC
  • Fed nie zamierza w najbliższym czasie wprowadzić kontroli krzywej dochodowości obligacji

FOMC w trakcie minutek nie zaprezentował zbyt wiele informacji jeśli chodzi o twarde wytyczne polityki monetarnej, jednak wiadomo, że Fed na ten moment odszedł od pomysłu kontroli krzywej dochodowości obligacji, w rezultacie czego dochodowość obligacji amerykańskich wzrosła wspierając dolara.

FOMC podkreśliła także, że jest zaniepokojona powrotem do normalności w gospodarce, a niektórzy członkowie zasugerowali, że możliwe jest podjęcie dodatkowych kroków do wzmożenia odbudowy gospodarki i powrotu inflacji w okolice 2%.

Trwający kryzys COVID-19 w dużym stopniu zaważy na aktywności gospodarczej, zatrudnieniu oraz inflacji w krótkim terminie oraz powoduje istotne ryzyko dla perspektyw gospodarczych także w średnim terminie – stwierdzili przedstawiciele FOMC.

Organ Fedu zapowiedział także, że oczekuje utrzymać stopy procentowe w zakresie 0 do 0,25% do czasu, aż jego przedstawiciele będą pewni, że gospodarka poradziła sobie ze skutkami obecnych wydarzeń i jest na pewnej drodze do maksymalnego zatrudnienia i celu stabilności cen.

W rezultacie prezentacji postanowień FOMC dolar umacnia się względem wszystkich walut G8, a najbardziej względem USD słabnie CHF.

Blok po 22 – 19 sierpnia 2020: GBP/USD, Złoto
Źródło: finviz.com

Cena złota w dół aż o 3%

Kurs złota spot w środę rano jeszcze przez pewien czas utrzymywał się powyżej 2 tys. dol. za uncję, jednak jeszcze przed godziną 12:00 kurs zszedł w okolice 1980-1990 dol.

Blok po 22 – 19 sierpnia 2020: GBP/USD, Złoto
Notowania złota spot. Źródło: tradingview.com

Załamanie ceny za złoto nastąpiło po minutkach FOMC, których skutkiem była silna aprecjacja dolara. Tuż przed 22:00 notowania złota spot są nieco powyżej 1940 dol. notując spadek o około 3%, co jak na kruszec jest sporym wynikiem.

Kurs funta (GBP/USD) mocno w dół po minutkach FOMC

Kurs funta (GBP) mocno traci po minutkach FOMC jako skutek gwałtownej aprecjacji dolara amerykańskiego niesionego falą rosnącej dochodowości amerykańskich obligacji. Te rosną z uwagi na to, że ostatecznie Fed nie zdecydował się na wprowadzenie kontroli krzywej dochodowości obligacji (ang. yield cap).

Blok po 22 – 19 sierpnia 2020: GBP/USD, Złoto
Notowania GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Jeszcze w środę rano kurs funta wspinał się na najwyższe poziomy w 2020 roku niesiony kilkutygodniową deprecjacją dolara, jednak po spotkaniu FOMC nastąpił odwrót sytuacji.

Około godz. 21:00 kurs funta przebił wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego pod koniec czerwca, co może być zapowiedzią odwrócenia trendu. Może stać się tak także z uwagi na to, że kurs GBP/USD właśnie sprawdza wsparcie na 1,31000. W przypadku jego przebicia, możliwa jest kontynuacja spadków do 1,3000, a może nawet niżej do 1,28000.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here