Naga Markets

Blok po 22 – 19 października 2022: EUR/USD, Ropa Brent Środowa sesja przyniosła kilka odczytów inflacyjnych, głównie z Europy. Generalnie przekaz nie jest zaskakujący, wzrost cen nadal jest problemem, z którym banki centralne sobie nie radzą. Kluczową kwestią pozostaje to, na co dany bank może sobie pozwolić. O ile w przypadku EBC problemem pozostaje spore zadłużenie Włoch, a mocne podwyżki znacznie by temu krajowi zaszkodziły, bank ma nieco związane ręce, a na pewno ograniczone możliwości. Inaczej jest w przypadku amerykańskiego FED. Warto przypomnieć, że nadal na relatywnie mocnym poziomie utrzymuje się tam sytuacja na rynku pracy.

Wczoraj poznaliśmy pozytywnie zaskakujące dane o dynamice produkcji przemysłowej, która nieoczekiwanie przyspieszyła do 0,4% m/m i 5,3%. Prognozy były znacznie bardziej zachowawcze. Skoro więc gospodarka w USA ma się tak dobrze, to FED ma zielone światło do dalszej, agresywnej walki z inflacją. Wraz z kolejnymi podobnymi odczytami z gospodarki, rosną oczekiwania co do najbliższego posiedzenia FED.

eurusd

Oczywiście, stop nie mogą rosnąć w nieskończoność i rynki już teraz rozgrywają także temat pauzy z podwyżkach, jednak wydaje się, że mając serię zaskakująco dobrych danych z gospodarki, FED może odłożyć temat pauzy na gorszy okres. Także z otoczenia FED nadal płynie jastrzębia retoryka. Wszystko to w dłuższym terminie sprzyja dolarowi, co może być kluczowym argumentem za kończeniem kolejnych korekt wzrostowych na EUR/USD.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Kanał spadkowy 

Dalsze spadki obserwujemy na rynku ropy naftowej. Po wyznaczeniu szczytu 10 października, doszło do oddania około połowy wcześniejszej zwyżki. Mamy więc kontynuację kanału spadkowego. Widać wyraźnie, że ostatnie cięcia limitów wydobycia przez OPEC zadziałały tylko na chwilę. Większe znaczenie mają obawy o stan gospodarek wobec jastrzębich działań głównych banków centralnych.
ropa

Schładzanie gospodarki aby zwalczyć inflację jest niemal jednoznaczne z obniżeniem popytu na paliwa. Stronie podażowe sprzyja obecnie także temat uwalniania rezerw strategicznych przez amerykański rząd. Temat powrócił po pewnym czasie i obecnie traktowany jest jako odpowiedź USA na ostatnie ruchy OPEC.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Euro w obliczu kryzysu i jastrzębiego EBC. Co dalej z kursem Bitcoina?
Następny artykułIle kosztuje euro 20.10.2022? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czwartek
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here