Naga MarketsBlok po 22 – 19 października 2020: EUR/USD, GBP/USDPoniedziałkową sesję rozpoczęliśmy w nieco lepszych nastrojach. Pojawiły się ku temu przynajmniej dwa powody, jednak oba są dość kruchego kalibru. Pierwszy z nich to nie najgorsze statystyki dotyczące nowych zakażeń w okresie weekendu. Wydaje się, że jest to zbyt krótki okres aby wyciągać jakieś wnioski, choć rynki mogą grać pod to, że wprowadzane właśnie na świecie restrykcje sanitarne przyniosą jakieś efekty po 10-14 dniach. W tym kontekście weekendowe dane to jakieś światełko w tunelu. Po drugie, powraca temat pakietu fiskalnego w USA.

  • Wracają nadzieje na pakiet fiskalny w USA
  • To poprawiło nastroje i osłabiło dolara
  • Wielka Brytania z obniżonym ratingiem

Liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, dała prezydentowi Trumpowi 48 godzin na przyjęcie opozycyjnej wersji pakietu. Wydaje się, że jest to typowe zagrane polityczne, wpisujące się w kampanię wyborczą. Warto pamiętać, że w czwartek mamy ostatnią debatę prezydencką, a więc jeżeli nie dojdzie do kompromisu, to Biden będzie mógł zwalić winę za brak pomocy społeczeństwu na urzędującego prezydenta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Re-test linii korekty?

Mimo wszystko rynkom podoba się sam powrót tematu pakietu oraz fakt, że prawdopodobnie zostanie on wprowadzony po wyborach, a więc już niebawem. To czyni dolara nieco słabszym i pozwala na odbicie po re-teście linii korekty na EUR/USD. Wydaje się więc, że do czasu debaty kurs głównej pary walutowej może powoli wzrastać.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Wiara w porozumienie wzmacnia funta

Równie ciekawie nadal jest na notowaniach GBP/USD, mimo że weekendowy szczyt Unii Europejskiej w sprawie negocjacji nad umowa handlową z Wielką Brytanią nie przyniósł efektów. Taki scenariusz był najbardziej realny, stąd też nie widać rozczarowania na kursie funta. Jest wręcz odwrotnie i dzisiaj funt wyraźnie zyskiwał. Wiąże się to z medialnymi doniesieniami, że grupa polityków rządzącej partii chce złagodzenia zapisów kontrowersyjnej ustawy, która zablokowała negocjacje.

gbpusd

Wydaje się, że podobnie jak w przypadku amerykańskiego pakietu fiskalnego, tutaj także rynek gra pod podpisanie jakiejś formy umowy, gdyż obie strony raczej zachowają pragmatyzm z obaw przed zbyt dużymi stratami w obliczu bezumownego brexitu, tym bardziej w okresie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. Nadzieje na to są tak silnie rozgrywane, że na wykresie nie zauważenie przeszło obniżenie ratingu dla Wielkiej Brytanii przez Agencję Moody’s. Na wykresie mamy więc kolejną w ostatnim czasie próbę wybicia 1,30.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here