Naga MarketsBlok po 22 – 18 lutego 2021: EUR/USD, GBP/USDKoniec tygodnia przyniósł wyraźny zwrot w kierunku obowiązującego od dłuższego czasu trybu risk on czyli zwiększonej chęci inwestowania w ryzykowniejsze aktywa, kosztem głównie dolara. Piątkowa sesja potwierdziła to co działo się w czwartek i możliwe, że będzie to nieco trwalszy powrót dobrych nastrojów. Dotąd obawy mogły rodzić komunikaty ze strony FED, jednak wszystko już za nami, a w dodatku w ostatnich wypowiedziach szefowa Departamentu Skarbu, Janet Yellen, wskazała że kolejne pakiety fiskalne będą rozłożone w czasie i aby zrównoważyć wzrost wydatków, możliwe będzie także podniesienie podatków.

  • Mocne dane PMI z europejskiego przemysłu
  • Jeszcze lepsze odczyty z Wielkiej Brytanii, także dla rynku usług
  • Dolar tracił w końcówce tygodnia

To może nieco uspokajać sytuację na rynku długu. W piątek kluczowe były liczne odczyty gospodarcze, szczególnie wskaźniki nastrojów PMI. Dla Europy wypadły one okazale, wskazują na odbicie w przemyśle.

Te artykuły również Cię zainteresują
Próba zakończenia korekty

To podtrzymuje wizje nakreślone przez EBC, żeby spodziewać się silnego odbicia w UE w II kwartale. Na wykresie EUR/USD mamy powrót pod ostatnie wierzchołek, który inicjował zakończenie szerszej korekty. Wybicie oporu w rejonie 1,2170 powinno więc przesądzić o powrocie do głównego trendu.

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

GBP/USD testuje 1,40

W jeszcze lepszej formie w piątek był funt, który także zanotował doskonałe, a nawet lepsze niż Strefa Euro, odczyty wskaźników PMI. Tu mieliśmy kilka ważnych danych i wszystkie wypadły powyżej prognoz. Co ważne, optymizm zawitał także na rynku usług w Wielkiej Brytanii. To wystarczyło, aby na słabszym dolarze, para GBP/USD otwarła się o barierę 1,40.

Tak wysoko kurs nie był od kilku lat. Kolejnym wsparciem dla funta, obok już rekordowego tempa szczepień, powinna mieć zaplanowana na najbliższy poniedziałek, prezentacja przez premiera Johnsona, mapy drogowej czyli planu odmrażania gospodarki. Obecnie więc ani ze strony Banku Anglii ani też w kwestii pandemii, raczej nie widać zagrożeń dla siły funta. Wykres tygodniowy pokazuje otwartą drogę do zwyżki nawet do okolic 1,43.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp 500 | dyskusja na temat kursu btc | kurs krypto | biomed lublin gpw | pgnige notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here