Naga MarketsBlok po 22 – 18 września 2020: EUR/USD, NZD/USD Na ostatniej sesji w tygodniu na rynkach wiało nudą. Niewielka zmienność mogła wynikać, choćby z ubogiego w wydarzenia kalendarza ekonomicznego. Znalazły się w nim tylko ważniejsze dane o sprzedaży detalicznej z Kanady i Wielkiej Brytanii. Ciekawiej pod tym względem zapowiada się przyszły tydzień, kiedy wrócimy do wskaźników nastrojów czyli PMI. Ponadto, już w poniedziałek głos zabierze szef FED, co zawsze jest pilnie obserwowane przez rynki.

  • Piątkowa sesja przyniosła mocno ograniczoną zmienność
  • Pozytywne przecieki przed posiedzeniem RBNZ
  • Rynki nadal ignorują wątek relacji USA – Chiny, mimo sprawy Tajwanu

Jednym z wydarzeń piątku były doniesienia z Chin, o tym że manewry tuż przy wyspie Tajwan, doprowadziły już do naruszeń tajwańskiej przestrzeni powietrznej. W Chinach od dawna mówi się o siłowym podporządkowaniu wyspy, który ma wsparcie Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że kolejny wątek napięć na linii USA – Chiny jest wręcz prezentem Pekinu dla prezydenta Trumpa, który z powodu pogorszenia stanu gospodarki w okresie pandemii, właśnie na twardej retoryce wobec Chin buduje swój wizerunek twardego męża stanu.

Nudna sesja na koniec tygodnia

Rynki jak dotąd ignorują ten temat, gdyż już kilkukrotnie okazywało się, że ostatecznie władze obu krajów zachowują pewien pragmatyzm w obliczu problemów gospodarczych, a wojenna retoryka może być prowadzona na użytek wewnętrzny przez oba kraje. Na EUR/USD nic się nie działo w piątek, a zakres zmian ceny był śmiesznie niski. Nadal więc pozostajemy w fazie korekty, którą wciąż pozostaje w standardowych rozmiarach.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Pozytywne sygnały przed posiedzeniem RBNZ

Nieco ciekawiej było o poranku na parze NZD/USD. Waluty Antypodów od kilku miesięcy radzą sobie bardzo dobrze, ale za umocnieniem dolara nowozelandzkiego stoją słowa ministra finansów, którego zdaniem RBNZ nie będzie w najbliższych miesiącach zmieniał parametrów polityki pieniężnej, gdyż dotychczasowe wsparcie okazało się wystarczające. Czy tak będzie? Wszystko wyjaśni się we wtorek i środę, podczas posiedzenia RBNZ.

nzdusd

Jeżeli przekaz okaże się na tyle pozytywny, że rynki odbiorą to jako koniec fazy wspomagania gospodarki przez bank centralny, to może to mocno kontrastować z polityką FED, zakładającą niskie stopy procentowe przez długi okres czasu. To z kolei może otworzyć drogę do kontynuacji trwających od pół roku wzrostów. Na wykresie tygodniowym popyt nie odpuszcza i próbuje przełamać czytelny opór tuż pod poziomem 0,68.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here