Naga MarketsBlok po 22 – 18 października 2021: EUR/USD, Ropa WTI Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła lekkie podbicie wartości amerykańskiej waluty oraz kosmetyczne spadki na rynkach akcji. Jest to typowe schemat w trybie risk-off czyli zwrotowi inwestorów w kierunku bezpiecznych przystani. Wydaje się, że głównym powodem pogorszenia nastrojów były zaskakująco słabe dane z Chin, gdzie PKB w III kwartale wyhamowało do 4,9%, a produkcje przemysłowa do 3,1%. Są to odczyty sporo poniżej prognoz i mogą wywoływać obawy o spowolnienie odbicia po pandemii także w innych krajach.

Z drugiej strony, w piątek poznaliśmy mocny odczyt wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA, co może być odbierane jako kolejny argument za bardziej jastrzębią polityką FED. Coraz mocniej widoczny jest też kontrast między FED, a EBC co jest równoznaczne se spadkami na EUR/USD.Popołudniowy zwrot na północ

EBC cały czas zachowuje gołębią retorykę i podczas, gdy w USA oczekuje się wygaszania programu skupu aktywów, to w Europie mówi się o jego rozszerzeniu. Sama retoryka szefowej EBC jest taka, jak wcześniej szefa FED czyli sporo mówi się o przejściowości inflacji. Na EUR/USD mieliśmy do południa aktywną podaż i wydawało się, że korekta dobiega końca. Kolejne godziny sesji przyniosły jednak poprawę nastrojów na rynkach i co za tym idzie słabszego dolara. To pozwoliło na powrót do zwyżki i szansa na przebicie opory przy 1,16 staje się bardzo realna.

eurusd

Zobacz także: 3. powody dalszego spadku kursu euro. EUR/USD z celem na 1,13 w 2022

W końcu reakcja podaży

Z nowym rekordami obecnego trendu wzrostowego, nowy tydzień rozpoczęły notowania ropy WTI. Wydawało się, że poziom 80 USD za baryłkę to jakaś psychologiczna bariera, jednak kurs dawno przekroczył 83 USD i nadal nie widać końca zwyżek. Wydaje się, że zwyżkę zatrzymać może tylko decyzja kartelu OPEC o zwiększeniu wydobycia, gdyż rynek ropy od dłuższego czasu ignoruje wszelkie impulsy, które mogłyby rozpocząć korektę np. dane z amerykańskich zapasach.

ropa

Za dalszym wzrostem cen, po za decyzjami OPEC, przemawia kryzys energetyczny i zbliżająca się zima. Ma to jeszcze bardziej podkręcić popyt na ropę, która posłuży do ogrzewania i produkcji energii po tym jak rekordowo drogi stał się gaz ziemny.Popołudnie przyniosło pierwszą reakcję podaży od dłuższego czasu, co może przyczynić się do zainicjowania choćby krótkotrwałej korekty.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lewa prognozy 2021 | kryptowaluta | akcje gpw | intercars kurs | gpw intercars | famur akcje rekomendacje | btc news |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here