Naga MarketsBlok po 22 – 18 lutego 2021: EUR/USD, GBP/USDOpublikowane zapiski ze styczniowego posiedzenia FED, nie wniosły nic nowego na rynek walutowy. Były one tylko uzupełnieniem tego o czym mówią kolejni członkowie FED, czyli jest zbyt wcześnie aby w ogóle zacząć rozmawiać o normalizacji polityki fiskalnej. W kontraście do tego stały jednak popołudniowe dane o inflacji i sprzedaży detalicznej. Odczyty pokazały, że konsumpcja zaczyna rosnąć, a to stawia pod znakiem zapytania pakiet Joe Bidena. Skoro sytuacja się poprawia, być może dalsza stymulacja nie będzie potrzebna. Powoli może więc zacząć rosnąć presja na FED, albo oczekiwania, że zbliżamy się do końca cyklu stymulacji gospodarki.

  • Dane z rynku pracy w USA już nie tak dobre jak te o sprzedaży detalicznej
  • Dolar traci podczas czwartkowej sesji
  • Funt nadal w wysokiej formie

Warto dodać, że kolejne odczyty z gospodarki będą porównywane rok do roku z bardzo słabymi odczytami z miesięcy wybuchu pandemii. Będą pojawiały się więc kolejne mocne odczyty. Także w kwestii szczepień sytuacja przyspiesza i zdaniem amerykańskiej administracji, do końca lipca szczepienia będą dostępne dla każdego obywatela.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odrabianie wczorajszych strat

Możliwe zatem, że dotychczasowa polityka FED nadal będzie wpływać na słabość dolara, jednak proces ten nie będzie już tak spektakularny jak w drugiej połowie ubiegłego roku. Szansą na odbicie na EUR/USD mogą być najbliższe odczyty PMI za luty, pod warunkiem, że zaskoczą równie pozytywnie jak wczorajsze dane z USA.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kabel na nowych maksimach

Dużą większą siłą w relacji z dolarem odznacza się od momentu dokończenia brexitu funt. Na wykresie GBP/USD widać stabilny kanał wzrostowy i każda niewielka korekta wykorzystywana jest do powiększania pozycji długich. Skąd taka wiara w funta? Po pierwsze, wszystko co złe jest już za nami czyli brexit i związana z tym polityka BoE, także duża skala pandemii w tym kraju została już wyceniona przez rynek. To co teraz próbuje się wyceniać, to rekordowe tempo szczepień i plan otwierania gospodarki.

gbpusd

Wysokie tempo szczepień oddala ryzyko kolejnych obostrzeń i zwiększa szanse na silne i szybkie odbicie w gospodarce. To z kolei prosty krok to normalizacji polityki banku centralnego. Dzisiaj doszło do ataku na ostatnie maksima obecnego trendu i na razie niewiele wskazuje aby trend miał wyhamować.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar kurs online | pgnig cena akcji | jsw notowania forum | kurs bitcoin prognozy | gpw biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here