Naga Markets

Blok po 22 – 18 listopada 2022: EUR/USD, S&P500Ostatnie kilka sesji przynosi przyhamowanie rajdu wzrostowego na EUR/USD. Nie jest to żadne zaskoczenie, biorąc pod uwagę tempo ostatnich zwyżek i nieprzerwany okres wzrostu niemal od samego początku bieżącego miesiąca. Nawet, gdyby na rynek nie napłynęły żadne nowe informacje, korekta listopadowej zwyżki byłaby w pełni uzasadniona. Rynek otrzymał ostatnio dwa argumenty za scenariuszem korekty. Pierwszy to rakieta uderzająca w polskie terytorium, co można odczytać jako eskalację wojny na Ukrainie. Drugi to kolejne jastrzębie głosy z FED i to w obliczu ostatniego spadku inflacji. Wczoraj członek FED James Bullard stwierdził, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mogę sięgnąć nawet 7%.

To o wiele wyżej niż obecny konsensus, zakładający, że właśnie jesteśmy blisko szczytu podwyżek. Powodem słów Bullarda jest silny rynek pracy, co jego zdaniem jest wystarczającym powodem aby nadal bardzo zdecydowanie walczyć ze wzrostem cen. Jeżeli taki będzie plan działań FED, wysokie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej.

Wycena tzw. pivota może więc starczać na okresowe, większe korekty, jednak kontrast między FED a EBC może w szerszym rozumieniu utrzymywać tendencję spadkową na EUR/USD. Mamy więc dość mocny pretekst do korekty, a jednak EUR/USD niewiele się cofa. Pokazuje to dobre nastroje, co jest istotne w kontekście powrotu do zwyżek po korekcie.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

200 dniowa średnia

Nieco silniejsza reakcja w postaci korekty ostatnich wzrostów widoczna jest na rynku surowców, złocie czy też rynkach akcyjnych. Główny indeks S&P500 cofa się od kilku dni, choć tutaj także reakcja podaży jak na razie nie imponuje. Być może powodem jest spora odległość do kolejnego posiedzenia FED, zaplanowanego dopiero na 14 grudnia. Jeżeli chodzi o samą technikę, warto zauważyć, że zwyżka kończy się w rejonie okrągłych 4000 punktów oraz przy 200 okresowej średniej ruchomej, często wykorzystywanej przez analityków rynków akcji.

Mimo ostatniej euforii na rynku, warto zauważyć, że kurs nawet nie doszedł do linii trendu spadkowego. Mimo więc sporego odbicia, na razie szersza technika nie ulega zmianie. Najbliższe dni i tygodnie mogą pokazać jak silny jest popyt, który musi zmierzyć się z kilkoma technicznymi barierami takimi jak wspomniana średnia czy linia bessy.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDebata z udziałem ekspertów w ramach kampanii Zanim Ciebie Zabraknie
Następny artykułIstotny wskaźnik sugeruje dno BTC? Podobnie było w 2015 r., wskazuje znany analityk
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here