Naga MarketsBlok po 22 – 18 listopada 2020: EUR/USD, Ropa WTI Widoczna od dłuższego czasu słabość dolara powoli zaczyna maleć. Nadal nie mamy zmiany kierunku, jednak choćby zwyżka na EUR/USD gołym okiem zaczyna słabnąć. To może sygnalizować, że zbliża się swing spadkowy ale do tego potrzeba będzie choćby chwilowego umocnienia amerykańskiej waluty. Co może być do tego pretekstem? Na pierwszy rzut oka są to nadal słabe statystyki koronawirusa. W USA mamy kolejne rekordy, a kolejne stany wprowadzają lokalne obostrzenia.

  • Słabe statystyki koronawirusowe, jednak dolar nadal dość słaby
  • Szef FED zapewnił gotowość do działania
  • Dobry sentyment na rynku ropy dzięki działaniom OPEC

Podobnie jest w Australii, a w nocy zaskoczeniem były bardzo słabe statystyki z Japonii. Drugim powodem może być brak wsparcia fiskalnego z powodu politycznych przepychanek. Impas trwa od dłuższego czasu i trudno oczekiwać kompromisu w amerykańskiej polityce.

Słabnie popyt na EUR/USD

Wczoraj szef FED kolejny raz zapewnił gotowość do działania. Bardziej zdecydowane zapowiedzi mieliśmy więc jakiś czas temu ze strony EBC. Do grudnia jednak dość daleko. Po słabnącej dynamice zwyżki na EUR/USD, wydaje się, że lokalny opór może doprowadzić do pojawienia się reakcji podażowej w najbliższym czasie.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Nadal pozytywny sentyment na ropie

Nadal bardzo silny jest popyt na ropie naftowej i to mimo spowolnienia dynamiki osłabiania się dolara. Ewidentnie popyt na tym rynku żyje doniesieniami o i szczepionce na koronawirusa, która mogą znacznie przyspieszyć rozwiązanie problemów transportu, a tym samym szybciej odbudować popyt na paliwa. Inwestorom może podobać się także działanie kartelu OPEC, który już teraz zaczyna wirtualne spotkania, aby uniknąć niepewności czy zaskakiwania rynku niespodziewanymi decyzjami.

ropa

Sugeruje się, że mimo pewnej poprawy wycen surowca, kartel podejmie łagodne, nawet symboliczne działania, ale każde cięcie wydobycia jest na tym rynku mile widziane. Decyzja zapadnie pod koniec miesiąca, na razie na wykresie mamy wycenianie pozytywnego scenariusza. Jeżeli jednak OPEC nie stanie na wysokości zadania, zapewne zwyżka z ostatnich tygodni zostanie szybko wymazana.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here