Naga MarketsBlok po 22 – 18 grudnia 2020: EUR/USD, XAU/USD Ostatnia sesja, ostatniego pełnego tygodnia w kończącym się roku, nie przyniosła większych zmian na rynku. Od rana trwała korekta na parach dolarowych. Jednak umocnienie dolara na tle trwającej od dawna słabości, trzeba uznać za kosmetyczne. Nieco mocniej dolar umocnił się w relacji do funta, tu jednak przez ostatnie dni kurs silnie rósł w nadzieję na umowę handlową. Wydaje się, że zostanie ona w końcu zawarta i to także może wesprzeć euro. Podobnie jak ruszający w styczniu program odbudowy czy program szczepień na koronawirusa.

  • Prezydent Trump zapowiada kolejne kroki wobec Chin
  • Znowu opóźnia się pakiet fiskalny w USA
  • Piątek przynosi lekką korektę na parach z dolarem

Dzisiaj mieliśmy dość pozytywny odczyt nastrojów w niemieckim biznesie, co potwierdziło wcześniejsze odczyty PMI. Łagodzi to efekt ponownego zamknięcia gospodarki, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Pretekstem do porannej korekty były więc doniesienia z USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs EUR/USD w mocnym trendzie wzrostowym

Chodzi o działania prezydenta Trumpa, który zapowiedział dalsze działania wobec Chin oraz kolejne opóźnienia w pracach nad pakietem fiskalnym. Tu jednak jesteśmy już bardzo blisko i być może w poniedziałek inwestorzy pozytywnie wycenią przyjęcie pakietu na rynkach akcji, ale też powrotem do słabego dolara. Na EUR/USD nic się nie zmienia i nadal obowiązuje kierunek wzrostowy.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kurs XAU/USD w kierunku górnej krawędzi kanału

Słaby dolar sprzyja także notowaniom surowców, w tym bezpiecznej przystani za jaką uchodzi złoto. W przypadku XAU/USD mamy pewną równowagę argumentów. Za spadkami przemawiają szczepionki, które mogą zakończyć pandemię czyli główny powód rajdu wzrostowego na złocie. Po za tym, kiedy złoto sięgnęło rekordów notowań, w oficjalnych raportach pojawiły się informacje, że banki centralne przestały już dokonywać dużych zakupów złota.

gold

To dwa silne argumenty za spadkami. Z kolei utrzymanie niskich stóp procentowych w największych gospodarkach świata oraz prognozowany wzrost inflacji, sprawia że złoto powinno nadal być traktowane jako zabezpieczenie przed tymi zjawiskami. Wydaje się więc, że mamy swego rodzaju równowagę, co może przełożyć się na utrzymanie notowań na względnie zbliżonych poziomach. Od strony technicznej, zdajemy się zmierzać do górnej krawędzi kanału spadkowego. Linia tak jest tak dobrze widoczna, że podobnie jak opór przy 1865,00, powinna wywołać choćby krótkotrwałą reakcję podaży.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również: