Naga MarketsBlok po 22 – 18 czerwca 2020: GBP/USD, Ropa WTICzwartkowa sesja zapowiadał się niezwykle ciekawie dla funta z uwagi na posiedzenie Banku Anglii. Tak tez się stało i tuż po ogłoszeniu komunikatu z posiedzenia, na funcie pojawiła się większa zmienność. Stopy procentowe pozostały na tym samym, bardzo niskim poziomie, jednak bank zaskoczył zwiększeniem skali programu o 100 mld GBP. Prognozowano, że będzie to kwota aż dwukrotnie większa. Podobne pozytywne zaskoczenie nadeszło z faktu, że nie pojawił się w dyskusji punkt o ujemnych stopach procentowych. Teoretycznie więc mieliśmy zaskoczenie, które powinno umocnić funta.

  • BoE z pozytywnym komunikatem, jednak funt notuje słabą sesję
  • Rynki spoglądają w kierunku Chin i powrotu pandemii
  • Gdyby nie wirus, na rynku ropy mielibyśmy sporo pozytywów

Na wykresie GBP/USD mieliśmy spadki, a to pokazuje jaki panuje sentyment na tym ryku. Globalne nastroje pozostają w pewnym zawieszenie. Rynki obserwują z niepokojem powrót zachorowań na koronawirusa w Chinach. Na razie związane z tym faktem umocnienie dolara nie jest duże, co sugeruje oczekiwania, że Chiny dość szybko z tym problemem się uporają. Wydaje się, że dla funta kluczową sprawą jest też kończący się czas na przedłużenie okresu przejściowego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czytelny sentyment na GBP/USD

Premier Johnson wyklucza takie rozwiązanie, w więc im bliżej końca czerwca tym na tej walucie może być bardziej nerwowo. Dzisiejsza sesja pokazała, że względnie dobry przekaz z BoE został wykorzystany przez stronę podażową. To może zwiastować dalsze spadki.

gbpusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Ropa WTI z próbą kontynuacji odbicia

Cena ropy WTI próbowała dzisiaj kontynuować odbicia. Ostatnie dane o bezrobociu czy sprzedaży detalicznej w USA powinny wspierać popyt, gdyż powrót gospodarki do normalności przełoży się także na wzrost transportu, a co za tym idzie na odbudowanie popytu na ropę. Do pracy wracają także powoli linie lotnicze, jednak kurs ropy przestał rosnąć. Jak już wspominałem, kluczową sprawą jest powrót zachorowań w Chinach, które już miały koronawirusa pod kontrolą.

To rodzi obawy o drugą falę zachorowań. Brak jednak silnej reakcji podażowej pokazuje jednak wiarę w Chiny. W końcu kraj ten ze względu na brak demokracji, dysponuje najsilniejszym arsenałem aby opanować ogniska zachorowań. Wydaje się więc, że oczekuje się nadejścia pozytywnego komunikatu w tej sprawie za jakiś czas. O tego czasu korekta na ropie powinna trwać.

ropa wti

Warto także wspomnieć o wczorajszej publikacji kartelu OPEC, który podniósł prognozy popytu na ropę. Według wyliczeń kartelu, porozumienie naftowe zakładające cięcia wydobycia zostało w pierwszym miesiącu obowiązywania wykonane w około 84%, a w czerwcu wynik ma być jeszcze lepszy. To dane wspierające popyt, który blokowany jest tylko przez obawy o powrót pandemii. Jeżeli korekta będzie kontynuowana wydaje się możliwy powrót cena w okolice wsparcia 35 USD za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here