Naga Markets

Blok po 22 – 17 stycznia 2023: EUR/USD, Ropa BrentWtorkowa sesja przyniosła lekkie umocnienie dolara. Dość widoczna zmiana ma miejsce na EUR/USD, gdzie wyznaczany jest lokalny szczyt po długim okresie nieustannego wzrostu kursu. Strefa 1,0750 powinna teraz pełnić rolę pierwsze wsparcia. Dzisiejszy spadek na EUR/USD może nieco zaskakiwać w kontekście bardzo mocnych danych z Niemiec. Chodzi o odczyt indeksu nastrojów ZEW, który z mocno minusowych poziomów wzrósł do niemal 17 punktów. Prognoza zakładała wynik -15 punktów.

Mamy więc ogromną rozbieżność, która jednak w nawet najmniejszym stopniu nie wsparła euro. Widać więc wyraźnie zmianę sentymentu i okresowo wykupiony rynek, który ignoruje dobre dane. Podobnie było po wypowiedziach z otoczenia EBC o kontynuacji restrykcyjnej polityki. Wydaje się więc, że sporo ze zmiany w EBC jest już w cenach.

Jeżeli rzeczywiście tak jest, zapewne przed nami kilka dni korekty. Z punktu widzenia techniki, podaż ma sporo miejsca, gdyż zwyżka ostatnich miesięcy była dużej skali. Patrząc na poprzednie korekty, cofnięcie o około 250 pipsów byłoby bazowym wariantem rozpoczynającej się właśnie korekty.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Capital.com

Korekcyjna zwyżka?

Wzrosty na ropie Brent zatrzymały się dzisiaj na poziomie poprzedniego szczytu, skąd dochodzi do łagodnego cofnięcia. W najbliższym czasie poznamy prognozy m.in. OPEC dotyczące kształtowania się popytu i podaży na surowiec. Obecnie uwaga skupia się najbardziej na Chinach. O ile kwestia skurczenia się populacji tego kraju to temat na długi termin, to już aktualne perspektywy gospodarcze silnie wpływają na kurs ropy.

Dzisiaj poznaliśmy odczyty PKB za IV kwartał. Wynik 2,8% rok do roku jest niski jak na ostatnie lata, ale lekko przebija oczekiwania analityków, czym można tłumaczyć dzisiejszą zwyżkę cen ropy. Jeżeli chodzi o dłuższy termin, to powodów do optymizmu jest mniej. PKB za cały 2022 rok sięgnęło 3%, co jest najgorszym wynikiem od dziesięcioleci.

Bossa

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut 17.01.2023 r. Funt zyskuje dzisiaj ponad 5 groszy, dolar kontynuuje odbicie
Następny artykułZdaniem Paula Krugmana, Tesla nigdy nie będzie “maszyną do robienia zysku” jak choćby Apple!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.