Naga Markets

Blok po 22 – 17 listopada 2022: EUR/USD, Ropa BrentCzwartkowa sesja nie wniosła większych zmian do układów technicznych na parach dolarowych. Od kilku dni można jednak odczuć wzrastające ryzyko korekty tego co działo się przez ostatnie tygodnie. Mowa o umocnieniu dolara i cofnięciu indeksów akcyjnych. Na razie jednak na rynkach jest względnie spokojnie. Ostatnie wypowiedzi z FED sugerują, że nie zobaczymy już podwyżki stóp w skali 75 punktów bazowych. Jeden z czołowych jastrzębi przyznał w wywiadzie, że bardziej prawdopodobna jest podwyżka o 50 punktów. Wydaje się, że takie posunięcie może zakończyć odbicie na EUR/USD, gdyż często padają wypowiedzi o tym, że FED nie będzie patrzył na pojedynczy odczyt inflacji. Kluczowe mogą więc być kolejne dane.

Z drugiej strony mamy niewiele elementów mogących pozytywnie wpływać na euro. Kwestia wojny i nadchodzącej zimy może i została już częściowo zdyskontowana, jednak polityka Europejskiego Banku Centralnego nadal nie sprzyja walucie. Dzisiejsze dane o inflacji CPI w strefie euro były nieco niższe od prognoz. Różnica jest jednak znikoma i trudno aby rynki specjalnie na nią reagowały. Generalnie jednak niższa inflacja zdejmuje presję z EBC.

Kontrast między FED a EBC nadal jest ogromny, stąd też trudno oczekiwać błyskawicznego zakończenia trendu spadkowego na EUR/USD. Obecnie może rozpoczynać się korekta odbicia. Pierwszy wsparciem są okolice 1,02. Kolejne to rejon parytetu, którego utrzymanie byłoby ważne dla ewentualnej zmiany trendu.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Ropa coraz tańsza 

Niewiele dzieje się na rynku ropy naftowej. Mamy wprawdzie wyraźne cofniecie od oporu pod 100 USD za baryłkę, jednak reakcja podaży nie jest znacząca i nie wskazuje jednoznacznie czy kurs wróci do spadków. Wydaje się, że na obecnych poziomach mamy pewną równowagę sił. Popytowi na ropie nie pomagają ostatnie dość mieszane dane o stanie zapasów paliw w USA, ani też kolejne niepokojące informacje o rosnącej liczbie zakażeń na koronawirusa w Chinach.

Kraj ten coraz bardziej odróżnia się od innych, a stosowana restrykcyjna polityka walki z pandemią, sprawia że co rusz rynki obawiają się kolejnego lockdownu. Szybko przekłada się to na obawy o globalną gospodarkę, a tym samym na niższy popyt na surowce.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut 17.11.2022 r. Dolar ponownie najsilniejszy względem złotego, funt bez zmian
Następny artykułIle kosztuje euro 18.11.2022? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w piątek
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here