Naga Markets

Blok po 22 – 16 listopada 2022: USD/PLN, Ropa BrentŚrodowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych. Mocny niepokój, szczególnie na USD/PLN pojawił się po pierwszych doniesieniach o możliwym uderzeniu rakiet rosyjskich na terytorium Polski. Poranne odbicie szybko zostało wymazane i złotówka zaczęła mocno tracić, głównie do amerykańskiej waluty. Szybko jednak wyjaśniono, że były to rakiety ukraińskie, które miały za zadanie strącić rosyjski atak. Kwestia jest więc zamknięta i na USD/PLN nadal dominuje strona podażowa. Wykres sugeruje ryzyko zejścia poniżej ważnego wsparcia w rejonie 4,50 zł.

Za takim scenariuszem powinny przemawiać kolejne, niższe odczyty inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Wczoraj obiecujące dane poznaliśmy w zakresie inflacji PPI, która zaczyna wyraźnie spadać. Rynki słusznie więc grają pod pivot czyli scenariusz, w którym szczyt podwyżek stóp procentowych mamy już za sobą, a kolejne podwyżki będą już niższej skali.

Z drugiej strony, nie można zapominać o okresie deprecjacji dolara jaki mamy za sobą. Amerykańska waluta sporo oddała i zanim zobaczymy kontynuację gdy pod wspomniany pivot, możliwe że na rynkach zawita korekta. Już widać to choćby poprzez spowolnienie zwyżek na głównych indeksach akcyjnych, które w ostatnich tygodniach silnie odbiły.

Zobacz także: Bitcoin (BTC) wciąż może spaść do zera, ostrzega Peter Brandt

Spadek cen ropy 

Sytuacja z przypadkowymi rakietami nie specjalnie wpłynęła na kurs ropy naftowej. Na wykresie ropy Brent nadal obserwujemy układ z coraz niżej położonymi szczytami. Mimo ostatnich zwyżek, mamy tylko naruszony poziom poprzedniego wierzchołka. Okolice 98 USD za baryłkę są więc czytelnym oporem. Notowania poruszają się w szerszej konsolidacji, gdyż brakuje fundamentalnych impulsów do większych zmian ceny.

Mamy obawy zarówno o popyt jak i podaż ropy. Wysokie ceny przeszkadzają i np. USA uwalnia strategiczne rezerwy, z drugiej strony, gdy kurs nieco spadnie z interwencją rusza kartel OPEC. Wydaje się, że dopóki ta równowaga nie ustanie, kurs ropy będzie oscylował w okolicach 100 USD, czyniąc niewielkie wahania.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut 16.11.2022 r. Dolar traci ponad 1 procent, euro i funt również pod kreską
Następny artykułIle kosztuje euro 17.11.2022? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czwartek
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here