Naga MarketsBlok po 22 – 16 listopada 2020: EUR/USD, Ropa WTIPoniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację umiarkowanej słabości dolara, co nadal przekłada się na dobrą sytuację na rynkach akcji i części surowców. Wydaje się, że główny powód takiego zachowania się rynków jest taki, że polityczne przepychanki zarówno w USA, jak i w UE (szczyt budżetowy) sprawiają, że coraz większa presja w obliczu słabnącego odbicia gospodarczego i nadal dużych problemów z pandemią będzie spływać na banki centralne. Tani pieniądz krążący po rynkach to świetna wiadomość szczególnie dla rynków akcji.

  • Kolejne dobre informacje o szczepionce podtrzymują optymizm
  • Słaby dolar służy rynkom akcji i surowców
  • Unijny szczyt z dużym znaczeniem dla kurs euro

Dzisiaj dobre nastroje podtrzymała kolejna informacja o szczepionce, tym razem od firmy Moderna. Skuteczność ma być jeszcze wyższa niż u Pfizera i co kluczowe, będzie mogła być przechowywana w normalnych temperaturach. Kolejnych podobnych informacji możemy spodziewać się od Johnson&Johnson. Jutro warto także zajrzeć w kalendarz gospodarczy na dane o sprzedaży detalicznej z USA.

Blisko oporu przy 1,19

Jeżeli negatywnie zaskoczą, to presja na FED będzie jeszcze większa. Na EUR/USD problemem jest jednak słabość euro, choć to może zakończyć się jeżeli szczyt unijny zakończy się umiarkowanym sukcesem. Kurs do końca tygodnia powinien więc trzymać się bliżej 1,19 czyli górnego ograniczenia ruchu bocznego.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Próba wybicia z konsolidacji

Bardzo pozytywną reakcję popytową mieliśmy na ropie naftowej. Dokładnie tak samo rynek zachował się tydzień temu, a więc wzrosty są bezpośrednio związane z informacjami o szczepionkach. W dodatku od rana napływały świetne dane gospodarcze z Azji (odczyt PKB za III kwartał w Japonii, produkcja przemysłowa w Chinach). Dlaczego to tak istotne? Otóż te dwie gospodarki to naprawdę duzi konsumenci ropy naftowej. Na rynku nie ma jednak pełnego optymizmu, choćby z uwagi na słaby popyt na paliwa. Rośnie liczba punktów wydobycia oraz mocno wzrosły zapasy paliw w USA w ubiegłym tygodniu.

ropa

Coraz większą produkcję utrzymuje także Libia, która po długim okresie wraca na rynek ropy. Wydaje się, że optymizm na rynku powinien zostać zachowany, także z uwagi na spodziewane działania artelu OPEC pod koniec miesiąca. Na wykresie, po kilku dniach słabej korekty, wraca temat wybicia górą z konsolidacji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here