Naga MarketsBlok po 22 – 16 grudnia 2020: EUR/USD, GBP/USDŚrodowa sesja była najbardziej wyczekiwanym dniem na rynkach od czasu amerykańskich wyborów. Jednocześnie to ostatni tak kluczowy dzień w tym roku, któremu dorównać może tylko sesja, na której ogłoszona zostanie umowa handlowa kończąca temat Brexitu. Wprawdzie w kalendarzu gospodarczym mieliśmy kilka ważnych odczytów, w tym PMI, to jednak rynek nie zwrócił na nie większej uwagi. Od samego rana dolar był słaby, co wskazywało na wycenę przez rynek wieczornych działań FED. To niesie pewne ryzyko, że oczekiwania na dalsze osłabianie dolara mogą okazać się zbyt wysokie.

  • Na EUR/USD nowe maksima jeszcze przed posiedzeniem FED
  • Otwarta droga przynajmniej do 1,24
  • Lepsze doniesienia na temat umowy handlowej

Generalnie jednak kierunek powinien zostać utrzymany i niezależnie od chwilowej reakcji rynków, dolar powinien zostać w defensywie. Na wykresie miesięcznym EUR/USD taki główny kierunek jest doskonale widoczny i cele w rejonie przynajmniej 1,24. Trend wzrostowy zacznie się kończyć wraz z pierwszymi sygnałami normalizacji polityki FED, a to może stać się jeżeli program szczepień zacznie przynosić naprawdę dobre i szybkie efekty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Główny cel przy 1,24

Po za czekaniem na FED, powodem dobrych nastrojów są rosnące szanse na pakiet fiskalny w USA (to także osłabi dolara). Lider Republikanów w Senacie stwierdził, że nikt nie wyjedzie na Święta dopóki porozumienie nie zostanie zawarte. Teraz po rozstrzygnięciu kwestii wyborów powinno to być łatwiejsze.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Próba wybicia kluczowego oporu

Po za tematem ostatniego posiedzenia FED w tym roku, drugim medialnym tematem pozostaje brexit i serial nad umowa handlową. W ostatnich dniach płynęły negatywne sygnały o braku postępów, a nawet brytyjski premier ostrzegał, że brak umowy to najbardziej realny scenariusz. Rynki się tym nie przejmowały, a funt potrafił zyskiwać przy tak złych stwierdzeniach. Wiara w pragmatyzm i ostateczne zawarcie umowy jest naprawdę duża. Boris Johnson raczej nie zechce ryzykować skutków braku umowy.

gbpusd

Ewentualne problemy gospodarcze mocno uderzyłyby także w jego pozycję polityczną, tym bardziej, że był jednym z głównych zwolenników wyjścia kraju z UE. W środę rano powiało jednak optymizmem, najnowsze prasowe plotki mówią o postępach negocjacji. M.in premier Irlandii stwierdził, że są spore szanse na porozumienie. Na wykresie tygodniowym GBP/USD zaczyna wybijać naprawdę ważny opór. Po za słabym dolarem, jest to też gra pod zawarcie porozumienia w ostatniej chwili.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here