Naga MarketsBlok po 22 – 15 stycznia 2021: EUR/USD, GBP/USDDługo wyczekiwane przemówienie prezydenta elekta Joe Bidena, który w nocy naszego czasu, przedstawiał szczegóły planu gospodarczego, nie wywołało szczególnego entuzjazmu na rynkach. Dlaczego tak się stało? Po pierwsze, nowa głowa państwa niczym nie zaskoczyła tzn. w planie znalazło się tylko to o czym media już wcześniej donosiły. Po drugie, w przemówieniu zasugerowano, że zgodnie z wyborczym planem Demokratów, za te wydatki przyjdzie w końcu zapłacić, w postaci wyższych podatków, przede wszystkim dla wielkich korporacji, a to one mają duży wpływ na notowania na Wall Street.

  • Słabe wyniki sprzedaży detalicznej w USA
  • Zaskoczyło listopadowe PKB Wielkiej Brytanii
  • Joe Biden nie dał nowego impulsu rynkom

Korekta na giełdach trwa, a to pociąga za sobą trwające od 7 dni umocnienie dolara. Amerykańskie media piszą też o tym, że ostatecznie w życie może wejść tylko jakaś część tego planu, gdyż niektóre elementy nie przejdą przed Senat. Za umocnieniem dolara przemawiać może także w mniejszym stopniu polityczny teatr wokół oskarżenia odchodzącego prezydenta, a także nadal słabe dane pandemiczne. Po stronie europejskiej mamy plotki o dłuższych lockdownach ale też zamieszanie na włoskiej scenie politycznej.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD wypełnia zasięg korekty

Wydaje się więc, że szansa na zakończenie, jak dotąd standardowych rozmiarów korekty, na EUR/USD może pojawić się w przyszłym tygodniu przy posiedzeniu EBC. Jeżeli bank zawiedzie rynkowe oczekiwania co do stymulacji, to euro może znowu zacząć zyskiwać.

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kurs GBP/USD pod oporem

Zaskakująco mocno zachowuje się za to brytyjska waluta. Wielka Brytania zakończyła proces brexitu, podpisała umowę handlową, jednak ma spore problemy z pandemią. Tu pozytywnie może działać fakt, że proces szczepień działa nieporównywalnie szybciej niż w kontynentalnej części Europy. Ostatnio premier Johnson zapowiedział, że punkty szczepień zaczną działać całodobowo. Im szybciej proces szczepień będzie przebiegał, tym rynki mogą zacząć grać na szybszy powrót gospodarczej normalności. Dzisiaj mieliśmy pewien przebłysk nadziei w postaci PKB za listopad, który spadł o 2,6%, mimo że oczekiwano spadku aż o 4,6%.

W tygodniu funta wsparł także Bank Anglii, który odrzucił bardzo stanowczo wizję ujemnych stóp procentowych. W porównaniu z Euro, w relacji do dolara, funt wypada zwycięsko w ostatnim czasie. Na wykresie dziennym GBP/USD kurs cały czas trzyma się tuż przy maksimach trendu wzrostowego i bliżej jest do wybicia oporu niż do takiej korekty jaką obserwujemy od tygodnia na EUR/USD. Aby doszło do wybicia w górę, potrzebne byłoby jeszcze tylko zakończenie okresu silniejszego dolara.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here