Naga Markets

Blok po 22 – 15 października 2020: EUR/USD, Ropa WTICzwartkowa sesja przyniosła kontynuację umiarkowanego umacniania się dolara na szerokim rynku. W obliczu braku pozytywnych danych, łagodne przejście na tryb mniejszego apetytu na ryzykowniejsze aktywa ma związek głównie z pogarszająca się sytuacją pandemiczną. Kolejne kraje wprowadzają jakieś ograniczenia typu godzina policyjna. To może rodzić obawy o to co stanie się za kilka tygodni, jeżeli dotychczasowe próby powstrzymania wzrostu zachorowań nie przyniosą skutku.

  • Słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy
  • Rekordy zachorowań i powrót restrykcji w gospodarkach
  • Dolar zyskuje w okresie niepewności

Wszelkie ograniczenia w gospodarce rodzą skutki w postaci spadku ożywienia gospodarczego. Generalnie jednak niepewność sprzyja bezpiecznym przystaniom taki jak właśnie amerykańska waluta. Na razie jednak nie ma mowy o tak silnym umocnieniu dolara jak na początku września.Kolejny dzień spadków na EUR/USD

Zapewne rynkom pomógłby pakiet fiskalny lub jego część w USA, jednak z kolejnych wypowiedzi polityków wynika, że nie warto oczekiwać go przed wyborami. Wydaje się, że także dość niskie szanse na szerokie porozumienie mamy w Europie. Na wykresie EUR/USD trwają spadki i cena zaczyna testować przełamaną niedawno linię korekty.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Ropa nadal w konsolidacji

Od strony technicznej ciekawie wyglądają notowania ropy naftowej. Już szósty tydzień trwa dość wąska konsolidacja, jednak dokładność respektowania jej zakresu, może stwarzać krótkoterminowe okazje inwestycyjne. Co zaskakujące, ostatnio można było odczuć lekką presję popytową, jednak jak dotąd nie udaje się wybicie górą.

Wzrosty mogą zaskakiwać w obliczu rekordów zachorowań (co może zmniejszyć popyt na paliwa), a także umacniani się dolara. Popyt skorzystał na wczorajszym odczycie zapasów ropy w USA. Spadek zapasów o ponad 5 mln baryłek to całkiem przyzwoity wynik, w dodatku dzisiaj potwierdzony.

ropa

XTB

Dobre dane o zapasach mogą jednak nie wystarczyć w obliczu pandemii i wczorajszych komunikatów Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która mocno o tym fakcie przypomniała. W dodatku cały czas trwa proces wzrostu limitów wydobycia w ramach kartelu OPEC. Wydaje się, że tylko ta instytucja może wspomóc trwale notowania, choćby poprzez zapowiedź rozważenia kolejnych ograniczeń. Każde takie rozwiązanie spotyka się z oporem członków kartelu. Na razie więc cena wraca do wnętrza konsolidacji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here