Naga MarketsBlok po 22 – 15 maja 2020: Złoto, Ropa WTIMimo kilku istotnych danych w kalendarzu gospodarczym, podczas piątkowej sesji nadal karty rozdawał globalny sentyment. Dwa główne tematy to pandemia i relacje USA – Chiny. O tym, że pandemia powoli ustaje wszyscy wiedzą, jednak rynkami mogą zacząć kierować obawy o przepowiadaną drugą falę zarażeń. Wydaje się jednak, że świat powinien być na nią lepiej przygotowany. Z kolei sprawa wojny handlowej powraca co kilka dni, jednak także bez kolosalnego wpływu na rynki, gdyż trzeba zdawać sobie sprawę, że ostra retoryka prezydenta Trumpa to po prostu gra wyborcza. W USA Senat przyjął ustawę potępiającą Chiny za łamanie praw mniejszości, jednak nie jest to nowa sprawa. Istotniejszym punktem zapalnym w tych relacjach może być sprawa firmy Huawei, której tymczasowo wydłużono licencję.

  • Tarcia na linii USA-Chiny psują nastroje na rynkach
  • Najbardziej na tym korzystają notowania złota
  • Rekordowa liczba tankowców na morzach pomaga notowaniom ropy naftowej

Licencją Huawei USA zmuszą Chiny do kolejnych ustępstw?

Mówi się, że może być to już ostatnie takie wydłużenie, jednak równie dobrze może być to karta przetargowa aby zyskać kolejne ustępstwa od Chin. Państwo Środka także wspomniało o możliwym odwecie, jednak nie wydaje się bardzo prawdopodobne aby w taki czasie oba kraje miały eskalować konflikt. To wszystko jednak wystarczyło oraz dzisiejsze słabe dane z USA o sprzedaży detalicznej aby złoto odnotowało kolejną falę umocnienia. W okresach niepokojów złoto zawsze jest bardziej cenione i nie ma w tym nic zaskakującego.

Te artykuły również Cię zainteresują
gold d1

Kurs złota w kierunku oporu przy 1800,00

Na wykresie dziennym mamy wybicie z konsolidacji po niewielkiej korekcie. Spoglądając na wykres w skali miesięcznej widać, że cele popytu powinny być okolice 1800,00.

gold mn

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Ropa WTI blisko 30 USD za baryłkę

Zaskakująco dobrze trzymają się także notowania ropy naftowej. Mieliśmy zaledwie kilkudniową i bardzo płytka korektę, a już wczoraj wybita została linia łącząca wcześniejsze wierzchołki. Obecnie więc celem kupujących są okolice 30 USD za baryłkę. Skąd taki dobry nastrój w końcówce tygodnia? Agencja Bloomberg pokazała dane o liczbie tankowców płynących do chińskich portów. Obecna ilość statków stanowi rekord na przestrzeni ostatnich lat co sugeruje, że Chiny korzystając z okazji niezwykle taniej ropy, wypełniają nią swoje magazyny.

ropa wti

Po drugie, może zacząć powoli odbudowywać się na nią zapotrzebowanie, na co wskazywałyby poranne dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła do 3,9% czyli znacznie powyżej oczekiwań. W ostatnich dniach także Arabia Saudyjska poinformowała, że wypełnia cięcia wydobycia z nawiązką, co także pomogło w utrzymaniu lepszych nastrojów na wykresie surowca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here