Naga MarketsBlok po 22 – 15 lutego 2021: EUR/USD, GBP/USD Notowania na rynku walutowym w optymistyczny sposób weszły w nowy tydzień. Wydaje się, że głównymi powodami podtrzymania tzw. trybu risk on czyli zwiększonej chęci inwestowania w ryzykowniejsze aktywa (zazwyczaj kosztem dolara) mogą być sprawy związane z pandemią. Delikatnie poprawia się sytuacja w USA, a w krajach azjatyckich łagodzone są restrykcje. Nieco inaczej jest w Europie, jednak generalnie pod względem globalnym, kolejny ze szczytów zachorowań mamy za sobą.

  • Koniec serialu politycznego z Donaldem Trumpem
  • Wielu nieobecnych podczas poniedziałkowej sesji
  • Funt nadal w wysokiej formie

Optymizm może też pochodzić z zakończenia politycznego teatru w okół byłego prezydenta Donalda Trumpa. Senat uniewinnił go od stawianych zarzutów i teoretycznie, w przyszłości będzie mógł on się ubiegać o fotel prezydencki. Skromna reakcja na wykresach wynika jednak z faktu, że w poniedziałek brakowało wielu inwestorów z uwagi na święta. Udziału w handlu nie brali inwestorzy z USA, Kanady i Chin.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sesja bez znaczenia

To co może przeszkadzać nieco w dalszym odbiciu na EUR/USD to małe kłótnie w rodzinie czyli coraz częstsze oskarżenia w stronę Komisji Europejskiej, już nie tylko w kwestii szczepień ale też kontroli drogowych na granicach.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Kurs GBP/USD z nowym maksimum

Dużo lepiej wygląda sytuacja na GBP/USD, gdzie siła funta po zakończeniu procesu brexitu może imponować. Wydaje się jednak, że na razie nie jest to efekt wystąpienia z UE, choć stało się to akurat w czasie, który pozwolił Wielkiej Brytanii na samodzielne załatwienie kwestii szczepionek. Stąd wynika przewaga funta obecnie, gdyż kraj ten szczepi obywateli w rekordowym tempie i nie ma problemów z dostawami szczepionek. Zupełnie odwrotnie wygląda to właśnie w krajach unijnych. Po za tym, Bank Anglii niezbyt umiejętnie próbował ostatnio grać kwestią ujemnych stóp procentowych.

gbpusd

Jest to mało realne, także z powodu szczepień, gdyż szybkie ich tempo oznacza spadek ryzyka kolejnych restrykcji, a co za tym idzie, spodziewane szybkie odbicie w gospodarce. Dzisiaj premier Johnson zapowiedział, że 22 lutego przedstawi tzw. mapę drogową dotyczącą stopniowego odmrażania gospodarki po lockdownie. Dzisiaj funt był jedną z silniejszych walut, a na GBP/USD odnotowane zostało nowe maksimum.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar kurs online | pgnig cena akcji | jsw notowania forum | kurs bitcoin prognozy | gpw biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here