Naga Marketsblok-po-22Witam na nocnej zmianie.

Ropa WTI – kończący się tydzień był wyjątkowo nudny na notowaniach ropy. Świeca z ubiegłego piątku mogła sugerować, że popyt będzie kontynuował trend wzrostowy z ostatnich tygodni. Tak się jednak nie dzieje, ale też nie mamy zanegowania tamtego sygnału. Na wykresie widać, że kolejne impulsy wzrostowe mają zbliżony zasięg. Obecnie pytaniem pozostaje jednak to czy mamy już wyznaczony lokalny dołek, od którego moglibyśmy odliczać ponownie taki zasięg. Na razie pozostaje nim minimum z ubiegłego piątku, trwająca konsolidacja nad poprzednim szczytem stawia jednak tutaj znak zapytania. Powodem wyhamowania zwyżki są m.in. dane z USA dotyczące wzrostu zapasów ropy, a szczególnie dane dotyczące jej produkcji, która wzrosła do rekordowych poziomów. Nieco psychologicznie na podaż mogła działać także informacja o odkryciu ogromnych źródeł w Iranie. Z kolei spadki notowań ograniczane są głównie przez zapowiedzi kartelu OPEC, który wskazał na pozytywne perspektywy wzrostu cen surowca w przyszłym roku. Ponadto rynki żyją nadziejami na przedłużenie porozumienia naftowego, które może się dokonać na początku grudnia. Wydaje się, że OPEC zadba o wyższe ceny, a jeżeli tylko zanotujemy odczyt wskazujący na mniejszy wzrost zapasów w USA, kurs ropy znowu może zacząć wzrastać. Na razie czekamy jednak na wybicie z konsolidacji.

ropa

Partnerem cyklu jest Orbex – broker notyfikowany przez KNF oferujący rachunki od 200 USD, zerowe spready bez prowizji, dźwignię do 1:100, ochronę przed ujemnym saldem oraz darmową usługę VPS. Sprawdź szczegółowe warunki.

Czytaj także: Zmienność funta najwyższa od czasu referendum ws. Brexitu w 2016 roku

Złoto – piątkowa sesja przyniosła korektę w procesie umacniania się tzw. bezpiecznych przystani np. Jena, Franka ale także złota. Lepszy globalny nastrój to efekt słów doradcy prezydenta Trumpa o tym, że strony wojny handlowej są bliskie porozumienia. Z drugiej strony, amerykańska prasa pisała o niechęci Chin do dalszych ustępstw. Wydaje się, że po okresie poprawy retoryki, obecnie rynkom coraz trudniej szukać argumentów za dalszą poprawą nastrojów, stąd odpływ kapitału od ryzykowniejszych aktywów. Na korzyść złota może działaś także zaostrzająca się kwestia Hongkongu. Z jednej strony sugeruje się, że może on być karta przetargową w konflikcie, z drugiej warto pamiętać, że amerykański Senat coraz odważniej staje po stronie protestujących. W przyszłym tygodniu ma nawet zostać podpisana stosowna ustawa. Możliwe więc, że dalszy brak konkretów odnośnie porozumienia handlowego oraz poparcie Senatu dla demokratycznych przemian w Hongkongu, sprawi że obawy rynków wzrosną, co przełoży się na umacnianie się bezpiecznych przystani, w tym złota. Na wykresie mamy przestrzeń do wzrostów przynajmniej do poziomu wcześniejszych dołków, a być może nawet do górnej krawędzi kanału.

goldtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here