Naga MarketsBlok po 22 – 15 czerwca 2020: EUR/USD, Ropa WTINotowania EUR/USD uspokoiły się nieco podczas poniedziałkowej sesji, po dwóch dniach uderzenia podaży w ubiegłym tygodniu. Jeżeli popyt nie podejmie walki o powrót do wzrostów, możliwe że cena spadnie na wsparcie przy 1,1140. Głównym powodem wzrostu siły dolara były złe informacje z frontu wali z koronawirusem. Fatalne dane pojawiły się z USA czego jeszcze po masowych protestach można było się spodziewać. Zaskoczyły jednak Chiny, które zdawały się mieć już sytuację pod pełną kontrolą. Wykryto duże ognisko zachorowań na targu w Pekinie.

  • Nowe ognisko koronawirusa w Chinach doprowadza do korekty nastroju
  • Jeżeli Chiny szybko opanują sytuację, optymizm może wrócić na rynki
  • Ropa WTI na lokalnym wsparciu

Trzeba uczciwie powiedzieć, że korekta po ostatnich wzrostach była jak najbardziej spodziewana i rynki otrzymały do niej pretekst. Teraz dużo może zależeć od tego jak szybko Chinom uda się opanować nowe ognisko. Wydaje się, że narzucenie mocnej dyscypliny i zamknięcie niektórych dzielnic, co np. w Europie czy USA byłoby trudno do wdrożenia, może przynieść szybkie efekty. Jeżeli tak się stanie, możliwe że optymizm wróci na rynki.

Korekta na EUR/USD

Pierwsza okazja już jutro, gdyż posiedzenie Banku Japonii może przynieść wsparcie dla rynków akcji. Pozytywnie mogą także zaskoczyć dane o sprzedaży detalicznej z USA za maj czy odczyt nastrojów ekonomicznych ZEW w Niemczech.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Ropa WTI na wsparciu

Pogorszenie nastrojów związane bezpośrednią z kwestią nowych zachorowań, błyskawicznie przełożyło się także na dokonanie korekty na notowaniach ropy naftowej. Trzeba przyznać, że ceny rosły przez dłuższy czas i korekta była potrzebna. Jak już wspomnieliśmy przy analizie EUR/USD, gorzej jeżeli w kolejnych dniach zaczną napływać słabe dane o zachorowaniach z innych krajów. Wtedy mogą wrócić obawy o zapowiadaną przez ekspertów drugą falę zachorowań. Trzeba mieć na uwadze, że możliwości rządów i banków centralnych będą już mniejsze. Nie da się znowu zamrozić gospodarek, ani bardziej obniżać stóp procentowych.

ropa wti

Kartel OPEC także ma już ograniczone możliwości cięcia wydobycia. Na razie jednak na rynkach nie ma paniki. Spadki są relatywnie niewielkie jak na skalę całego trendu i wyhamowują na wsparciu przy 35 USD za baryłkę. To może sugerować, że jednak bazowym scenariuszem będzie szybkie opanowanie nowego ogniska zachorowań w Chinach i możliwy powrót optymizmu związanego z otwieraniem gospodarek. Dopiero kolejne słabe doniesienia mogą doprowadzić do załamania trendu wzrostowego.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here