Naga MarketsBlok po 22 – 14 maja 2021: EUR/USD, XAG/USD Piątkowa sesja na rynku walutowym, od samego rana była wyczekiwaniem na kolejne dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych. Osłabienia się dolara choćby względem euro, można tłumaczyć oczekiwaniem na lepsze wyniki, szczególnie sprzedaży detalicznej. Prognozy ustawiono dość nisko, gdyż na 1% miesiąc do miesiąca w porównaniu z 9,8% w marcu. Zbyt dobre dane sprawiłyby, że wróciłaby dyskusja o ograniczeniu programu skupu aktywów, a presja na FED znowu by wzrosła. Już w ostatnich dniach z FED płyną sygnały, że być może niebawem zajdą w programie skupów delikatne zmiany.

  • Mieszane dane z USA. Inflacja rośnie, nastroje konsumentów nie
  • Spadki na rynku obligacji
  • Metale szlachetne coraz droższe

Dane jednak nie były dobre, wypadły poniżej oczekiwań, a nastroje wśród konsumentów wciąż nie są najlepsze, podobnie dość słabo ma się produkcja przemysłowa za kwiecień. Jedynie inflacja pozytywnie zaskakuje. To może być jednak zbyt mało aby wywołać mocną presję na FED. Bank nadal będzie tłumaczył, że odbicie gospodarcze jest jeszcze zbyt kruche aby odciąć stymulację. Dzisiejsze dane są na rękę FED i nie powinniśmy spodziewać się szybkiej zmiany narracji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Próba zakończenia korekty

Dlaczego w ogóle FED tak zwleka z ograniczaniem stymulacji? Być może pewną wskazówkę daje to co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Mimo szybkiego tempa szczepień, indyjski wariant wirusa sprawił, że rząd rozważa spowolnienie odmrażania gospodarki. Dolar powinien pozostać w odwrocie co stwarza szansę na kontynuację wzrostów na EUR/USD.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Srebro w trendzie wzrostowym

Takie połączenie czyli rosnąca inflacja oraz występująca nadal potrzeba stymulacji, z powodu możliwości powrotu pandemii na skutek nowej mutacji (ale także wciąż nie najlepszych danych z gospodarki) tworzy dobre środowisko dla wzrostu cen metali szlachetnych, głównie złota, choć i mocno skorelowanego z nim srebra. O srebrze wielu ekspertów mówi, że będzie na nie wysokie zapotrzebowania ze względu na transformację energetyczną.

silver

Na rynku walutowym, rosnąca inflacja wywołuje presję na FED aby zacieśniać politykę monetarną, a to doprowadza do aprecjacji dolara. Jeżeli jednak FED się przed tym z całych sił broni, to takimi działaniami nie tylko osłabia walutę ale też dalszym nie ograniczaniem stymulacji napędza inflację. Wydaje się, że taka sytuacja szybko się nie skończy i przed kursem XAG/USD jest dobry okres. Na wykresie mamy wybicie i re-test szczytów z kwietnia i marca, co otwiera drogę do kontynuacji trendu wzrostowego.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator kurs | kurs dolara nbp prognozy | kurs cd projekt | notowanie funta | jsw notowanie |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here