Naga MarketsBlok po 22 – 14 maja 2020: AUD/USD, GBP/USD Czwartkowa sesja na rynku walutowym przyniosła kontynuację pogorszenia nastrojów i wzrost awersji do ryzyka. Główne powody to wczorajsze wystąpienie szefa FED, który odrzucił pomysł ujemnych stóp procentowych czym wsparł dolara, a z drugiej strony wskazał, że wychodzenie z zapaści gospodarczej może być powolne czym podbił słabe nastroje na świecie, a więc także umocnił dolara.

Swoje dołożył tez prezydent Trump, który nie chce się zgodzić na kolejny pakiet wsparcia wart 3 bln USD. Po za tym coraz silniej wracają napięcia z Chinami. USA przedłużyły ograniczenia dla firm Huawei i ZTE i zapowiedziały zwiększenie obecności militarnej w Azji, po planowanych w okolicach Tajwanu chińskich manewrach wojskowych.

  • FED umocnił dolara i podniósł obawy o globalną gospodarkę
  • Na AUD/USD szykuje się pierwsza spadkowa świeca W1 od 6 tygodni
  • Produkcja przemysłowa z Chin i niemieckie PKB mogą poprawić nastroje

W takiej sytuacji USD jako bezpieczna przystań się umacnia, a osłabiają np. waluty Antypodów. Skorelowany z AUD dolar nowozelandzki silnie osłabił się po ostatnim posiedzenie RBNZ. Wczoraj słabe dane napłynęły z Australii, z rynku pracy. Trzeba też dodać napięcia między tym krajem a Chinami. Na tym tle spadki na AUD/USD i tak są bardzo mało dynamiczne.

AUD/USD z sygnałem do spadków?

Na wykresie tygodniowym widać, że cena odrobiła sporo po ostatnim załamaniu ale nadal mamy trend spadkowy i coraz niższe szczyty. Szykuje się pierwszy spadkowy tydzień od dłuższego czasu na wykupionym oscylatorze, który w tej skali czasowej poprawnie wskazywał punkty zwrotu. Możliwe też, że na W1 pojawi się formacja objęcia bessy, jeżeli jutro podaż nieco dociśnie.

audusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Kurs GBP/USD testuje istotne wsparcie

Brytyjskiej walucie zaszkodziły wczorajsze komentarze szefa BOE, który wskazał, że możliwe jest zwiększenie skali skupu aktywów. Perspektywy nie są najlepsze o czym mówił także premier Johnson, wskazując na duży deficyt. Nie załatwiona pozostanie też kwestia umowy handlowej, nie tylko z UE ale także z USA. Szans na poprawę dla funta można upatrywać chyba jedynie w globalnym sentymencie. Też może się poprawić, gdyby jutrzejsze odczyty produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły, a są ku temu szanse, gdyż prognozuje się odbicie do 1,5%.

gbpusd

Jutro mamy także kwartalny odczyt PKB z Niemiec, co też może poprawić sentyment w przypadku pozytywnego zaskoczenia. Siła dolara nie jest też aż tak wielka, gdyż spadki przebiegają w wolnym tempie, a więc rynki czekają na impuls do poprawy sytuacji. Na wykresie GBP/USD formacja RGR już jest aktywna i cena testuje poziom dołka z początku kwietnia. Jeżeli nic pozytywnego się nie wydarzy i umocnienie dolara przełamie to wsparcie, to kolejnym celem będą zapewne okolice 1,20.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here