Naga MarketsBlok po 22 – 14 lipca 2021: EUR/USD, NZD/USD Hitem trwającego tygodnia na rynku walutowym okazały się być wczorajsze szokująco wysokie odczyty inflacji z USA za czerwiec. Bazowy wskaźnik sięgnął w ujęciu rocznym 4,5% czyli znacznie powyżej prognoz. Spowodowało to kolejne, skokowe wręcz umocnienie amerykańskiej waluty. Warto jednak zauważyć, że wysoka inflacja nie szkodzi na rynku złota czy też indeksów akcyjnych. Dzisiaj było już spokojniej i rynek wyczekiwał na zeznania szefa FED przed Kongresem.

Tu trudno było się spodziewać większego zaskoczenia i podstawowy scenariusz zakładał, że Jerome Powell użyje dotychczasowej retoryki o przejściowej inflacji na skutek otwarcia gospodarki oraz, że bank ma narzędzia aby z nią walczyć. Same jednak odczyty sprawiają, że rośnie presja na ograniczenie programu skupu aktywów i to już na kolejnym posiedzeniu FED. Im bliżej tego wydarzenia, tym dolar może być coraz mocniejszy.Odreagowanie w ciekawym miejscu

Na EUR/USD kurs spadł w rejon linii poprowadzonej po poprzednich dołkach. Jeżeli tutaj popyt nie zareaguje to kolejny przystanek mamy przy tegorocznych minimach. Po stronie euro trudno jednak szukać szans na umocnienie i raczej cała uwaga będzie skupiać się po stronie dolara.

eurusd

Zobacz także: DAX 30 najsłabszy od 6 tygodni. Co dalej z niemieckim indeksem?

Walka na wsparciu

Jedną z nielicznych walut, która jest w stanie opierać się silnemu dolarowi jest dolar nowozelandzki. Powodem jest oczywiście zarówno retoryka ale i podejmowane działania przez Bank Nowej Zelandii. Na wczorajszym posiedzeniu RBNZ znowu zaskoczył, tym razem podejmując decyzję o zakończeniu programu skupu aktywów z dniem 22 lipca. W najprostszej logice oznacza to tyle, że kolejnym krokiem jest już podwyżka stóp procentowych. Tu jednak bank nieco się bronił i w komunikacie podkreślał, że nadal inflacja i zatrudnienie nie osiągają wyznaczonych celów.

nzdusd

Wydaje się jednak, że już przed sierpniowym posiedzeniem banku, waluta Nowej Zelandii może się umacniać, gdyż rynek będzie grać pod kolejny krok w kierunku normalizacji polityki monetarnej. Na wykresie NZD/USD kurs oscyluje przy czytelnym wsparciu w ramach układu bocznego. Mimo prób odbicia, zbyt silna amerykańska waluta uniemożliwia większe ruchy i sytuacja zdaje się być nieco patowa.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest kod blik | usd pln prognoza | newconnect | kurs biomed lublin | wp kurs | mwig40 notowania | forum giełdowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here