Naga MarketsBlok po 22 – 14 kwietnia 2021: EUR/USD, Ropa WTIWczorajsza sesja na rynku rentowności 10 letnich amerykańskich obligacji mogła okazać się przełomowa, przynajmniej w średnim terminie. Doszło bowiem do bardziej znaczące spadku, co pozwoliło na kontynuowanie słabości dolara. Wydaje się, że pewnie zmiany na rynku długu to efekt tego, że inwestorzy zdają sobie sprawę jak ciężko będzie o podwyżkę podatków w USA, a do niedawna był to bazowy scenariusz zapowiadany już w kampanii wyborczej urzędującego prezydenta. Wydaje się także, że konsekwencja FED w postaci uspokajania rynków, że wzrost rentowności obligacji to normalny objaw w oczekiwaniu na odbicie gospodarcze, zaczyna przynosić efekty.

  • Słabszy dolar i przedłużenie korekty na rynku długu
  • Kurs EUR/USD wraca pod 1,20
  • Notowania ropy wychodzą górą z konsolidacji

Jedną z pierwszych oznak zbliżającego się ożywienia jest wzrost inflacji, na co wskazują ostatnie dane z USA. Teoretycznie lepsze odczyty powinny wspierać dolara, gdyż wywołują presję na FED w kierunku wzrostu stóp procentowych. Żyjemy jednak w nietypowych czasach i stąd zupełnie inna reakcja rynków. Zaskakiwać może także siła euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
1,20 na wyciągnięcie ręki

W UE mamy masę problemów, przedłużające się lockdowny i wolne tempo szczepień. Wzrosty na EUR/USD wynikały jednak bardziej z osłabienia dolara. Teraz, gdy cena podeszła pod 1,20 o dalsze wzrosty może być już trudniej i należy spodziewać się korekty kwietniowego odbicia.

eurusd

Zobacz także: Dolar przed ważnym testem, kurs euro może zawrócić

Wybicie z konsolidacji kończy korektę

Słabszy dolar może także zacząć sprzyjać (jeszcze bardziej niż dotąd) notowaniom surowców, w tym ropy naftowej, mimo że tutaj głównym czynnikiem jest wszystko to co powie i zrobi kartel OPEC. Wczoraj OPEC podał najnowsze prognozy popytu na ropę, w których mocniej powiało optymizmem. Zdaniem kartelu, w tym roku popyt na ropę wzrośnie o około 5,95 mln baryłek dziennie (6,6% wzrost rok do roku). Względem poprzedniej prognozy to wzrost o 70 tysięcy baryłek każdego dnia. Mimo, że takie prognozy nadal są dużo słabsze od tych publikowanych w zeszłym roku, to jednak pokazują pewną zmianę sentymentu.

ropa

Wydaje się, że może być to początek lepszych prognoz w miarę postępowania szczepień na świecie, OPEC będzie spodziewał się coraz szybszego wzrostu zapotrzebowania na paliwa. Dopóki kurs ropy znacząco nie spadnie, kartel nie powinien się spieszyć z interwencjami. Obecnie, także za sprawą słabszego dolara, realizuje się okazja na wybicie górą z konsolidacji, co oznaczałoby powrót w rejon 65-66 USD za baryłkę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pknorlen akcje | prognoza usd | jsw gpw | gpw akcje | bitcoins |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here