Naga MarketsBlok po 22 – 14 grudnia 2020: EUR/USD, Srebro Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła powrót do optymizmu na rynkach. Dolar tracił dzisiaj na wartości co stało się już trwałym trendem. Wydaje się, że głównym czynnikiem słabości dolara jest zbliżające się środowe posiedzenie FED. Kalendarz makroekonomiczny wskazuje, że ciekawsze odczyty będziemy mieli właśnie dopiero od środy. W drugiej połowie tygodnia głos zabiorą także banki centralne Wielkiej Brytanii i Japonii. Ogólny optymizm na rynkach utrzymuje się także dzięki nie zerwaniu negocjacji na umową handlową UE z Wielką Brytanią, mimo że szef negocjatorów UE informował dzisiaj, że postępy są minimalne.

  • Spokojny poniedziałek na rynkach, dolar nadal słaby
  • Niemcy wprowadzają lockdown
  • Negocjacje nad umową handlową EU-UK trwają nadal

Pewne nadzieje płyną także z USA. Rynki mogą liczyć, że skoro kwestia wyborów została zamknięta, to łatwiej będzie o wprowadzenie jeszcze przed świętami pakietu fiskalnego, choćby w okrojonej formie. Pozytywnym czynnikiem było także zatwierdzenie szczepionki Pfizera na terenie USA. Jedyną złą informacją dla rynków jest decyzja o lockdownie w Niemczech.

Te artykuły również Cię zainteresują
Blisko nowych maksimów

Na razie tylko do 10 stycznia, wiec informacja ta w obliczu szczepień, nie budzi większych obaw. Optymizm widać najlepiej na EUR/USD, który wraca do wzrostów po małej korekcie dokonanej przed posiedzeniem EBC. Skoro bankowi nie przeszkadza wysoki kurs euro, to mamy perspektywy dalszych wzrostów.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Srebro w kanale spadkowym

Panujący na rynkach optymizm to w największej mierze zasługa pojawienia się szczepionek na koronawirusa, co może rozwiązać największy problem 2020 roku czyli pandemię. Na fali zachorowań w mocnym tempie drożały notowania złota i srebra, jak tzw. bezpiecznych przystani. Obecnie nawet słabość dolara czyli waluty, w której wyceniane są te aktywa, nie jest w stanie doprowadzić do wzrostu notowań srebra, które traci w ślad za złotem. Dodatkowe powody spadku tych surowców to brak kolejnych zakupów ze strony banków centralnych, na co wskazywały ostatnie raporty.

Spoglądając na wykres dzienny XAG/USD widać wyraźnie, że cały trend spadkowy mieści się w granicach kanału spadkowego. Kilka dni temu cena kolejny raz respektowała górną krawędź. Od końca września można także wyznaczyć zakres szerszej konsolidacji. Jeżeli więc odbicie od krawędzi będzie kontynuowane, to celem dla spadkowego swingu może być wsparcie w rejonie 21,50-22,00.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here