Naga MarketsBlok po 22 – 13 października 2020: EUR/USD, GBP/USD Główną informacja wtorkowej sesji była to o wstrzymaniu badań nad szczepionką na koronawirusa przez koncern Johnson&Johnson. Sytuacja bardzo przypomina tę sprzed paru miesięcy, kiedy podobny ruch wykonał koncern Astra Zeneca. Powody w obu przypadkach są identyczne czyli wystąpienie poważnej choroby po podaniu szczepionki u jednego z uczestników badań. Na rynkach, szczególnie akcyjnych w Stanach Zjednoczonych nie widać mocnej reakcji, za to dolar zaczął się wyraźniej umacniać po południu naszego czasu.

  • Bez szans na pakiet fiskalny przed wyborami
  • Powrót strachu na rynki po wstrzymaniu badań nad szczepionką Johnson&Johnson
  • Dolar zyskuje we wtorkowe popołudnie

Być może tego typu informacje nie są większym zaskoczeniem, jednak w obliczu ryzyka ponownego lockdownu muszą wywrzeć jakiś wpływ na rynki. Z kolei to co powinno wzmacniać euro, to medialne doniesienia o tym, że w EBC panuje raczej sprzeciw, aby na wzór amerykański wprowadzić tzw. uśredniony cel inflacyjny. Plotki te także nie miały jednak większego wpływu na notowania EUR/USD, które dzisiaj wykonały zwrot na południe.

Zwrot na południe na EUR/USD

Warto tu też przytoczyć dzisiejszy bardzo słaby odczyt nastrojów ekonomicznych instytutu ZEW z Niemiec, który wyniósł zaledwie 56,1 pkt, podczas gdy oczekiwano 73 pkt. Dynamika dzisiejszych spadków jest na tyle duże, że trudno oczekiwać, że jest to tylko jednosesyjna reakcja podaży.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Powrót poniżej 1,30

Niezłe dane napłynęły z kolei z Wielkiej Brytanii. O 8 rano poznaliśmy odczyty z rynku pracy. Średnie wynagrodzenia pozostały na tym samym poziomie, co jest zadowalające, gdyż oczekiwany był ich kolejny spadek. Z kolei dużo lepiej wobec oczekiwań wypadł odczyt wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To pokazuje, że mimo pandemii rynek pracy radzi sobie nie najgorzej. Kluczową kwestią dla funta pozostaje jednak umowa handlowa z Unią Europejską, której raczej nie uda się zawrzeć w obecnej turze negocjacji.

gbpusd

W mediach pojawiły się doniesienia, że storna unijna rozważa scenariusz wobec fiaska negocjacji. Możliwe, że rynek od pewnego czasu zdaje sobie sprawę, że termin 15 października jest mało realny w kontekście osiągnięcia porozumienia i stąd brak podażowej reakcji na funcie. Umocnienie dolara zrobiło jednak swoje i popołudniu kurs GBP/USD wrócił poniżej poziomu 1,30.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here