Naga Markets

Blok po 22 – 13 maja 2022: Ropa WTI, GBP/USD Ostatnia sesja tygodnia przyniosła kontynuację umiarkowanych wzrostów na rynku ropy naftowej. Wykres WTI pokazuje, że po słabym początku tygodnia, sporo strat udało się odrobić w jego drugiej części. Co ciekawe, tygodniowe świece z długim dolnym cieniem występują tutaj od początku kwietnia, dokładnie co drugi tydzień. Mamy zatem łagodny układ wzrostowy wewnątrz kanału, co sugeruje, że najbliższym celem popytu będzie jego górna krawędź w rejonie 112 USD za baryłkę. Wydaje się, że taki kierunek jest obecnie dość zaskakujący.

Podtrzymują go niewielkie szanse na kolejne sankcje na Rosję, które miałyby dotknąć przemysłu naftowego. Z drugiej strony mamy problemy z popytem na surowiec. W najnowszym raporcie OPEC obniżył prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w tym roku. Względem poprzedniej prognozy zmiana nie jest duża bo zakłada spadek tylko o 310 tysięcy baryłek dziennie.Układ wzrostowy

Powodem słabnącego popytu mają być zbyt wysokie ceny ale też problemy Chin z pandemią. Kartel zaznacza jednak także, że wydobycie surowca nie idzie zgodnie z planem i sięga zaledwie 60% limitów narzuconych w ramach porozumienia naftowego.

ropa

Zobacz także: Jen jest skrajnie przewartościowany wobec dolara, uważa Credit Agricole

capital.com

Nowe minima 

Przyszły tydzień przyniesie sporo ważnych odczytów z brytyjskiej gospodarki. Głównie o sprzedaży detalicznej, inflacji oraz sytuacji na rynku pracy. Mogą mieć one znaczenie w kontekście prognozowania kolejnych kroków Banku Anglii. Obecnie jednak funt zdaje się być pod dużo silniejszym wpływem polityki. Prasa na wyspach wskazuje na rosnące napięcie między rządem w Londynie a UE w kwestii renegocjacji porozumienia irlandzkiego.
gbpusd
Pojawiają się nawet groźby jego zerwania, choć możliwe też, że jest to polityczna gra po słabszym wyników rządzącej partii w lokalnych wyborach. Mimo, że piątek był dniem odreagowania silnych spadków na rynkach akcji, dolar i tak pozostawał silny, co uniemożliwiło jakiekolwiek odbicie na silnie wyprzedanym już GBP/USD. Pęka bariera 1,22 i z braku technicznych wsparć, kolejny docelowy poziom to 1,21.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here