Naga MarketsBlok po 22 – 13 maja 2021: EUR/USD, USD/CAD Wczorajsze dane o inflacji w USA były równie zaskakujące dla rynków jak te z minionego piątku dotyczące rynku pracy. To pokazuje, że znajdujemy się w ciekawym okresie, w którym podobnie zaskakujące dane mogą się powtarzać. Wycena walut obecnie sprowadza się tylko do tego jak dany bank centralny reaguje na sytuację gospodarczą, w tym głównie na wzrost inflacji. Na razie FED cały czas broni się przed interwencją i na swoją obronę dostał słabe dane z rynku pracy w miniony piątek. Dzisiejszy odczyt inflacji nie miał prawa wywołać już takiego zaskoczenia jak wczorajszy.

  • Kolejne lepsze dane z amerykańskiej gospodarki
  • Rynek długu i dolara jednak bez większych nerwów
  • Duże rozbieżności w działaniach FED i BoC

Pamiętajmy jednak, że jutro także mamy sporo danych z amerykańskiej gospodarki, w tym sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, nastroje konsumenckie. Jeżeli i te dane pozytywnie zaskoczą, stanie się jasne, że piątkowe dane z rynku pracy były tylko wyjątkiem w rozgrzewającej się gospodarce. To jeszcze bardziej wzmocni nacisk na FED, także pośrednio poprzez dalsze wzrosty na rynku 10 letnich obligacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spokojnie w czwartek, mimo danych

Lepsze dane spowodują, że gra pod pierwszą decyzję FED o kroku w kierunku normalizacji polityki monetarnej, nabierze tempa. Będzie się to objawiało oczywiście aprecjacją dolara. Na EUR/USD istotniejsze wsparcie mamy przy 1,1990, a więc jest jeszcze sporo miejsca na korektę.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Czas na korektę?

Skoro lepsze dane, w szczególności tego czego najbardziej rynki się boją czyli przyspieszającej inflacji, wywołują presję na FED, to rodzi to perspektywę przynajmniej chwilowego umocnienia amerykańskiej waluty. Najlepiej rozbieżność między działaniami ale też narracją banków centralnych, widać na wykresie USD/CAD. Podczas, gdy FED broni się przed podjęciem jakichkolwiek działań, Bank Kanady już na ostatnim posiedzeniu graniczył program luzowania ilościowego z 4 do 3 mld CAD tygodniowo (program skupu jest w Kanadzie znacznie mniejszy niż w USA). Taka decyzja została podjęta bardzo sprawnie i szybko.

usdcad

Wystarczył marcowy odczyt inflacji w wysokości 2,2% czyli znacznie mniej niż w USA. Po tej decyzji trend spadkowy, który trwa od marca ubiegłego roku, dodatkowo przyspieszył. Obecnie wykres USD/CAD może wskazywać na okres wyprzedania. Decyzja BoC została wyceniona, a rynki pod wpływem wzrostu inflacji zaczną wyceniać ugięcie się FED pod presją inwestorów. Spodziewany okres silniejszego dolara może więc oznaczać kolejną, niemal identyczną korektę na USD/CAD.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax spekulant | kurs dolara forum | funt notowania | pgnig notowania | polski złoty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here