Naga MarketsBlok po 22 – 13 maja 2020: EUR/USD, Ropa WTI W ostatnim czasie rynek walutowy zaczął ignorować gorsze doniesienia z frontu walki z pandemią koronawirusa. Ani wzrost zachorowań w Niemczech czy Korei Południowej, ani też ostrzeżenia najważniejszych lekarzy w amerykańskim kongresie, którzy ostrzegali przez zbyt szybkim otwieraniem gospodarki, nie wpłynęły znacząco na wzrost awersji do ryzyka. Podobnie zresztą pewne tarcia z Chinami. Teraz okazuje się, że amerykański Senat pracuje nad ustawami, które pozwolą prezydentowi Trumpowi na pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za zbyt wolne informowanie świata o pandemii.

  • Szef FED Jerome Powell odrzuca ujemne stopy procentowe
  • To umacnia dolara i hamuje odbicie na EUR/USD
  • Ropa naftowa z zaskakująco łagodną korektą

Możliwe, że będzie to pewien argument w kolejnych rozmowach handlowych, użyty aby wymusić na stronie chińskiej większe ustępstwa. Dolar specjalnie się nie umacnia, a więc nastroje muszą być względnie dobre, czego nie widać w ostatnim czasie na rynkach akcyjnych. Późnym popołudniem szef FED Jerome Powell nieco umocnił dolara, odrzucając pomysł wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

EUR/USD – wsparcie może nie wytrzymać kolejnego ataku

Jeżeli dotąd jedynym powodem utrzymywania się siły euro na wykresie EUR/USD, był brak problemów z włoskim długiem to może okazać się to zbyt mało aby na dłużej utrzymać kurs nad wsparciem, tym bardziej po dzisiejszym komunikacie FED. Kolejne zejście na poziom wsparcia może już dokonać w nim poważniejszych uszkodzeń.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Arabia Saudyjska podtrzymuje dobre nastroje na rynku ropy

Coraz ciekawiej robi się na notowaniach ropy naftowej. Wydawało się, że po tak mocnym odbiciu powinna czekać nas większa korekta, gdyż globalna sytuacja specjalnie się nie poprawiła. Rynki jednak ze sporym optymizmem wyceniają przyszłość, gdyż korekta od kilku dni ma bardzo płaski charakter i w każdej chwili może dojść do wybicia linii trendu. To oznaczałoby szybkie dojście przynajmniej do okrągłych 30 dolarów za baryłkę.

ropa wti

Możliwe, że w miarę pozytywny sentyment podtrzymywany jest dzięki Arabii Saudyjskiej, która poinformowała, że obcięła swoje wydobycie o około 1 mln baryłek dziennie ponad to co zostało ustalone w ostatnim porozumieniu krajów OPEC. Jednocześnie kraj ten wezwał pozostałych producentów, aby pogłębiali cięcia produkcji o więc niż ustalono. Możliwe, że rynki oczekują na pierwsze informacje, że któryś krajów poszedł tym śladem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here